Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 105 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Jazz w Muzeum. Koncert online

12.03.2021

W Muzeum Papiernictwa, 11 marca, odbył się koncert online Janusza Cedro (wokal, gitara) i Tomasza Wendta (saksofon). Mogliśmy usłyszeć m.in. przeboje „Czerwonych Gitar”, Czesława Niemena czy „Niebiesko-Czarnych”. Wydarzenie było transmitowane bezpłatnie na muzealnym Facebooku.

Na miejsce recitalu wybrano jedno z pomieszczeń dusznickiego młyna papierniczego.  Przed 1945 r. sala ta pełniła funkcję salonu. Na zielonej, pluszowej kanapie zasiadali ówcześni mieszkańcy papierni, wsłuchując się uważnie w brzmienie postawionego tam fortepianu. Grał na nim senior rodu.

Czasy się zmieniły. Salon zamienił się w salę wystawienniczą Muzeum Papiernictwa, ale 11 marca powróciła do niego muzyka. Zagrał wspaniały duet, w wykonaniu którego usłyszeliśmy największe przeboje polskiej muzyki rozrywkowej z lat 60. i 70. Wśród nich „Historia jednej znajomości” czy „Autostop” w nowej, jazzowej aranżacji przy akompaniamencie saksofonu.

Koncert do obejrzenia tutaj

„Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego”.

***

JANUSZ CEDRO – kompozytor, wokalista, aranżer, reżyser, manager i producent muzyczny. Ze sceną muzyczną Wrocławia jest związany jest od 1978 r., czyli od chwili powstania zespołu „Spirituals Singers Band”. Po odejściu od „SSB” realizował swoje projekty : „Janusz Cedro live in Concert” oraz „Janusz Cedro and the Band”. Z formacjami, w których śpiewał, wziął udział w najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce i w Europie. W 2000 r. w Klubie Jazzowym „Rura” Janusz Cedro zagrał pożegnalny koncert. W czerwcu 2017 r. powrócił na scenę z nowym projektem „Janusz Cedro – solo” i recitalem „Najpiękniejsze piosenki świata, czyli polskie przeboje muzyki rozrywkowej lat 60. i 70.”. Od czterech lat koncertuje we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku i w Polsce… zawsze przy pełnej widowni.

dr TOMASZ WENDT – kompozytor i saksofonista jazzowy. Laureat wielu nagród i wyróżnień m.in. I nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej 2015 w Katowicach czy II nagrody zespołowej na Festiwalu Jazzowym w Getxo (Hiszpania). W 2017 r.  Tomasz Wendt odebrał statuetkę za fonograficzny debiut roku w muzyce jazzowej. W 2020 r. Polskie Stowarzyszenie Jazzowe zgłosiło dra T. Wendta do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020” w kategorii „Odkrycie Roku”.