Japoński warsztat w Muzeum Ziemi Chełmińskiej

25.10.2022

W ubiegły piątek (tj. 21.10.2022 r.) mieliśmy przyjemność gościć w pięknym mieście Chełmnie. To właśnie do Muzeum Ziemi Chełmińskiej zawędrowała wystawa „Za siódmą górą, za siódmą rzeką. Japoński warsztat papierniczy”, która w naszym muzeum prezentowana była od 8 lipca do 2 listopada br.

Na wystawie można zobaczyć oryginalny kompletny warsztat papierniczy z japońskiego miasta Echizen, nazywanego Papierniczą Wioską. Warsztat ten przez niemal 80 lat stanowiły podstawę egzystencji pana Yamaguchi Kazuo – papiernika, od którego dostaliśmy go w podarku. Uzupełnieniem wystawy jest kolekcja tradycyjnych arkuszy papieru washi oraz posążek japońskiej bogini papieru, Kawakami Gozen.

Chcąc poszerzać wiedzę o papiernictwie nie tylko polskim lecz i światowym, postanowiliśmy, że wystawa „Za siódmą górą, za siódmą rzeką(…) stanie się wystawą „wędrującą”, czyli taką która może zostać od nas wypożyczona przez inną instytucję kultury. Chełmińskie muzeum jako pierwsze zdecydowało się zaprezentować ową wystawę w murach zabytkowego ratusza, z czego jesteśmy ogromnie dumni.

Wernisaż wystawy odbył się 21.10.2022 r., o godzinie 17:00. Gości powitał dyrektor Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Adam Jendryczka, a także dyrektor naszego muzeum, Maciej Szymczyk oraz Joanna Kokoć, inicjatorka sprowadzenia japońskiego warsztatu do Polski.

Wystawa w Chełmnie jest owocem współpracy pomiędzy naszym muzeum, Muzeum Ziemi Chełmińskiej oraz Mondi Świecie. Patronat honorowy nad wystawą objęła Ambasada Japonii w Polsce.