Duszniccy fotografowie – prelekcja Waldemara Zielińskiego

20.10.2022

Dnia 19 października, o godz. 16:00 w naszym muzeum mieliśmy przyjemność gościć wspaniałego prelegenta, Waldemara Zielińskiego, który opowiedział o tym kto i jak fotografował mieszkańców i kuracjuszy w Bad Reinerz w latach 1839-1945.

Zapraszamy do zapoznania się z biogramem prelegenta, Waldemara Zielińskiego:

Absolwent fizyki doświadczalnej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz fotografii w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Edukator w zakresie dziejów fotografii. Był wykładowcą w Wielkopolskiej Szkole Fotografii w Poznaniu i w Wyższym Studium Fotografii AFA we Wrocławiu. Członek Stowarzyszenia Historyków Fotografii, Związku Polskich Artystów Fotografików, Kłodzkiego Klubu Fotograficznego. Od lat zajmuje się historią fotografii na ziemi kłodzkiej, a także dawnymi technikami fotograficznymi. W 2018 roku wydał „Leksykon fotografów Ziemi Kłodzkiej 1839 – 1945” – wyróżniony na Wrocławskich Targach Książki Silesiana 2019.
Wcześniej publikował na łamach czasopism i periodyków, m.in. w „Przeglądzie Kulturalnym Gazety Prowincjonalnej”, „Środku. Magazynie Bywalców Kłodzkiego Ośrodka Kultury”, „Zeszytach Muzeum Ziemi Kłodzkiej”, „Zeszytach Muzeum Filumenistycznego”, „Roczniku Muzeum Papiernictwa”, „Pracach Naukowych Akademii Jana Długosza w Częstochowie”, „Dagerotypie” i „Obscurze”. Swoje prace fotograficzne eksponował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
Odznaczony medalem Zasłużony dla Bystrzycy Kłodzkiej – 2019 oraz Odznaką Honorową Powiatu Kłodzkiego – 2021.