Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Informacja na temat międzynarodowych uzgodnień w kwestii przygotowań do wpisu na listę UNESCO najcenniejszych młynów papierniczych

08.04.2022

W okresie od listopada 2021 r. do początku kwietnia 2022 r. odbyły się 4 międzynarodowe spotkania przedstawicieli polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (z udziałem prof. Bogusława Szmygina – prezesa ICOMOS i kierownictwa Muzeum Papiernictwa), z przedstawicielami ministerstw odpowiedzialnych za światowe dziedzictwo w Czechach, Niemczech, we Włoszech i w Hiszpanii. Wszystkie narady przebiegały w bardzo dobrej atmosferze. Uczestnicy rozmów przyznali, że młyny papiernicze w Dusznikach-Zdroju, Velkich Losinach, Homburgu, Pescii i Capellades posiadają ogromne znaczenie dla kultury.

Partnerzy z Czech, Niemiec, Włoch i Hiszpanii uznali, że projekt powinien być realizowany pod kierownictwem polskich władz. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraziło gotowość złożenia nominacji w Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu, w styczniu 2024 roku (pod warunkiem, że nominacja będzie gotowa i przez każdy kraj zaakceptowana). Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju zgodziło się koordynować opracowywanie nominacji.

Obecnie przy wsparciu partnerów z Niemiec i Włoch przygotowywany jest projekt międzynarodowego porozumienia w sprawie zasad współpracy. Jednocześnie Muzeum Papiernictwa zleciło ekspertom pod kierunkiem prof. Bogusława Szmygina opracowanie wstępnej nominacji. Wg planów, kompletna nominacja będzie gotowa do końca 2023 r., a w styczniu 2024 r. zostanie złożona w Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu.