II Kongres Czechoznawstwa Polskiego i Polonoznawstwa Czeskiego

05.10.2023

W dniach 25-27 września bieżącego roku odbył się w Opolu II Kongres Czechoznawstwa Polskiego i Polonoznawstwa Czeskiego, służący integracji i wymianie doświadczeń na polu naukowym i kulturalnym z naszymi południowymi sąsiadami.

Na obradującym w ramach Kongresu Seminarium muzealnym nie mogło oczywiście zabraknąć przedstawicieli naszego muzeum. Dyrektor Maciej Szymczyk przybliżył zgromadzonym ofertę polskich muzeów z przygranicznych powiatów, skierowaną do turystów z Czech. Z kolei, Emilia Dziewiecka wygłosiła referat na temat polsko-czeskiej współpracy w międzynarodowym projekcie wpisu europejskich młynów papierniczych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w którym dusznickiemu muzeum partneruje miedzy innymi młyn papierniczy w Velkych Losinach.

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność naszego muzeum wśród turystów z Czech oraz intensywną współpracę w kontekście projektu UNESCO, uczestnictwo w Kongresie stanowiło cenne doświadczenie i z pewnością stanie się naszą tradycją.