Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Dziedzictwo kulturowe UNESCO. Czesko-polski ślad – plenerowa wystawa wędrująca

23.06.2023

Za nami uroczyste otwarcie pierwszej zagranicznej ekspozycji tegorocznej edycji projektu Dziedzictwo Kulturowe UNESCO 2023. W ramach projektu na naszym dziedzińcu podziwiać można plenerową wystawę opracowaną przez Jiřego Králíka, prezentującą osobowości z zakresu kultury, związane z Czechami i Polską (są to m.in. polscy artyści o czeskich korzeniach), a także czeskie dobra kultury wpisane na listę UNESCO. 

Otwarciu wystawy, które odbyło się 23 czerwca, towarzyszył koncert góralskiej grupy Bukóń oraz mała degustacja morawskich win. Frekwencja dopisała i na szczęście sprzyjała nam pogoda, mimo zapowiadanych opadów. Ekspozycja gościć będzie w Dusznikach do połowy września 2023 r. Planowana jest również kontynuacja i zwiedzanie wystaw w innych miastach Polski. Kolejna międzynarodowa prezentacja odbędzie się natomiast pod koniec lipca w Austrii i będzie dotyczyć słynnych „czeskich Austriaków”. Więcej informacji i szczegółowy program można znaleźć na stronie www.cultural-heritage.cz.

Wystawa w dusznickim młynie realizowane jest dzięki pomocy wybitnej polskiej osobowości – Juliana Golaka z Nowej Rudy, który jest polskim drukarzem, wydawcą, nauczycielem i członkiem samorządu. Na początku lat 90. założył i kierował Wydawnictwem Ziemi Kłodzkiej. W 1990 r. zaangażował się także w organizację Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Był także jednym z organizatorów Euroregionu Glacensis. Jeszcze w czasach PLR był związany z Solidarnością Polsko-Czesko-Słowacką, a w latach 1995-2005 był w jej kierownictwie. Został też członkiem zarządu fundacji o tej samej nazwie. Wydarzenie oczywiście zostało mocno wsparte przez dyrektora naszego muzeum, Macieja Szymczyka, który jest obecnie inicjatorem wspólnego wpisu na listę UNESCO europejskich papierni, nie tylko z Francji, Niemiec, Włoch, ale także z Czech (Velké Losiny).

Ważne osobistości i instytucje w stosunkach czesko-polskich