Mapa papierni już jest w sieci

15.06.2023

Mapa papierni polskich, to innowacyjny projekt, będący najważniejszym w ostatnich latach przedsięwzięciem naukowym Muzeum Papiernictwa i Stowarzyszenia Papierników Polskich.

Z nieukrywaną dumą, dnia 12 czerwca, został oficjalnie otwarty podczas konferencji INPAP 23, organizowanej przez Instytut Papiernictwa Politechniki Łódzkiej. Podczas otwarcia, przysłowiową wstęgę mieli przyjemność przeciąć wiceprezesi SPP, Andrzej Głębowski i Konrad Olejnik, dyr. Biura SPP, Katarzyna Godlewska oraz dyrektor naszego muzeum, Maciej Szymczyk.

Dzięki Mapie papierni, udało się zebrać w jednym miejscu informacje o papiernictwie na ziemiach polskich, od najstarszych młynów po dzisiejsze zakłady papiernicze. Jej celem jest przede wszystkim popularyzacja wiedzy o papiernictwie wśród historyków, regionalistów czy pasjonatów, ludzi związanych z biznesem. Znajdziemy tu informacje, zdjęcia czy wykaz publikacji o ponad 400 młynach papierniczych, fabrykach papieru, celulozy, tektury, opakowań papierowych. Docelowo chcemy aby w bazie znajdowały się wszystkie obiekty związane z papiernictwem; szacujemy, że brakuje nam jeszcze ok. 200 papierni. Do współpracy przy rozbudowie portalu zapraszamy wszystkich, którzy mogą coś dodać: przedstawicieli firm papierniczych, historyków gospodarczych, regionalistów.

Za realizację zadania ze strony muzeum odpowiada zespół redakcyjny w składzie: Karolina Dyjas, Maciej Szymczyk, Marcin Wyszyński. Ze strony Stowarzyszenia Papierników Polskich szczególnie zaangażował się Leszek Goetzendorf-Grabowski. Obecny sukces nie byłby możliwy bez wsparcia udzielonego przez dyr. SPP Katarzynę Godlewską.

Zapraszamy do zapoznania się z Mapą papierni polskich na www.papiernie.pl