Dusznickie Paszporty w Schengen

10.05.2012

Nie minął jeszcze rok od otwarcia wystawy „Paszporty krajów Unii Europejskiej” w Dusznikach-Zdroju, a można już ją było oglądać we Wrocławiu (Muzeum Militariów), Warszawie (Muzeum Niepodległości), Czeladzi (Muzeum Saturn) i Kłodzku (Muzeum Ziemi Kłodzkiej). Od 10 maja 2012 r. przez miesiąc wystawa była prezentowana w Muzeum Europy w Schengen. Placówka z racji sławy miejscowości, budzi zainteresowanie turystów z całego świata.

W uroczystym wernisażu naszej wystawy wziął udział m.in. Bartosz Jazłowiecki – Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Luksemburgu, Robert Goebbels – Minister Spraw Zagranicznych Luksemburga w latach 80. XX w. (który ze strony tego państwa podpisywał sławny traktat w Schengen), Bartłomiej Ostrowski – Dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego oraz Jan Bałchan – autor wystawy, reprezentant Muzeum Papiernictwa.

Wystawa „Paszporty krajów Unii Europejskiej” składa się z kilku części. Pierwszą z nich są historyczne dokumenty podróży przekazane do zbiorów Muzeum Papiernictwa przed dwoma laty przez Andrzeja Mazura. Drugą część stanowią współczesne wzory paszportów wszystkich krajów Unii Europejskiej udostępnione przez Komendę Główną Straży Granicznej w Warszawie i mundury polskich strażników wypożyczone przez Sudecki Oddział Straży Granicznej w Kłodzku. Uzupełnieniem ekspozycji są informacje na temat współczesnych technik wytwarzania paszportów zaprezentowane przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A. – producenta dokumentów podróży dla kilku krajów.

Maciej Szymczyk

Dyrektor Muzeum Papiernictwa