Przedłużamy prezentację portretów Jana Pawła II do początku czerwca!

06.05.2012

Podczas tegorocznego długiego weekendu majowego w Muzeum Papiernictwa (28 kwietnia – 6 maja) blisko 3 tysiące osób miało okazję:

• zwiedzić wystawę czasową Artura Golińskiego oraz Tomasza Szewczyka „Foto&Grafika” oraz ekspozycję „Dobra marka – krocie warta”,
  • zobaczyć unikatowe portrety Jana Pawła II i Piusa IX w znaku wodnym oraz pierwszy w historii Polski banknot kolekcjonerski „Jan Paweł II”,
  • a duża część turystów samodzielnie wyczerpać papier z odciskiem własnej dłoni.

Największą atrakcją była pierwsza w Polsce publiczna prezentacja portretów Jana Pawła II i Piusa IX w znaku wodnym. Muzeum Papiernictwa jest posiadaczem 4 egzemplarzy z filigranem polskiego papieża, z których dwa wykonane zostały w Fabriano, włoskiej miejscowości uznawanej za kolebkę papiernictwa europejskiego, a dwa w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Z Fabriano pochodzi także arkusz z filigranem Piusa IX.

Drugą niespodzianką była prezentacja kolekcjonerskiego banknotu 50-złotowego, w awersie przedstawiającego Jana Pawła II z krzyżem pasterskim, na odwrotnej stronie – spotkanie polskiego papieża z Kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Banknot wyemitowany został w 16.10.2006, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. W znaku wodnym zawiera wizerunek herbu Jana Pawła II.

W związku z ogromnym zainteresowaniem zwiedzających zdecydowaliśmy się przedłużyć prezentację portretów Jana Pawła II i Piusa IX w znaku wodnym oraz kolekcjonerskiego banknotu do 5 czerwca!