Banknot z widokiem dusznickiego młyna!

09.05.2021

Niepowtarzalny banknot „0 Euro Souvenir” z widokiem dusznickiego młyna papierniczego został udostępniony do sprzedaży 8 maja br.

Sprzedaż banknotu rozpoczęła się o godzinie 9:00 w muzealnym sklepie internetowym papieryczerpane.pl oraz o godzinie 10:00 w sklepie stacjonarnym przy muzeum.

Zapoczątkowany w 2015 r. projekt Euro Souvenir zjednał sobie wielu sympatyków wśród turystów oraz kolekcjonerów. Jego celem jest promowanie wiedzy o dziedzictwie kulturowym. Jakość banknotów o nominale 0 euro jest porównywalna do jakości banknotów obiegowych – są wyprodukowane w 100% z bawełny, posiadają liczne zabezpieczenia, m.in. mikrodruk, hologram oraz elementy widoczne w świetle UV. Banknoty z widokiem dusznickiego młyna zostały wyemitowane w nakładzie zamkniętym 5.000 sztuk. Powstały w wytwórni papierów wartościowych Oberthur Technologies w Paryżu, która drukuje także banknoty będące prawnym środkiem płatniczym w krajach strefy euro.

Autorką motywu graficznego znajdującego się na tej wyjątkowej pamiątce z Muzeum Papiernictwa jest artystka, pisarka, projektantka monet Roussanka Alexandrova-Nowakowska.

Banknot „0 Euro Souvenir” dostępny był w sklepie internetowym w 5 wariantach:

1. Pojedynczy banknot kolekcjonerski „0 Euro Souvenir” (cena – 20 zł; limit jednorazowego zakupu – 10 szt.)
  2. Pojedynczy banknot kolekcjonerski „0 Euro Anniversary Edition” (cena – 20 zł; limit jednorazowego zakupu – 1 szt.)
  3. Banknot kolekcjonerski „0 Euro Souvenir” w pamiątkowym blistrze (cena – 100 zł; limit jednorazowego zakupu – 1 szt.)
  4. Dwa banknoty „0 Euro Souvenir” w etui z papieru czerpanego – jeden w wersji standardowej oraz jeden w wersji Anniversary (cena – 200 zł; limit jednorazowego zakupu – maksymalnie 5 szt.)
  5. Dwa banknoty „0 Euro Souvenir” w etui z papieru czerpanego – jeden w wersji standardowej oraz jeden w wersji Gold ze złoconym wizerunkiem świętego Piotra z kluczem (cena – 200 zł; limit jednorazowego zakupu – maksymalnie 5 szt.)

W sklepie stacjonarnym banknot dostępny był w 2 wariantach: