Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 105 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Ku pokrzepieniu serc

02.05.2016

Rok 2016 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Henryka Sienkiewicza. Włączyliśmy się w obchody Roku Sienkiewiczowskiego wystawą czasową poświęconą życiu i twórczości noblisty, mając na uwadze, że literatura (wciąż jeszcze) papierem stoi.

Henryk Sienkiewicz dzięki swej twórczości i światowej popularności stał się dla kolejnych pokoleń Polaków niekwestionowanym autorytetem w kwestiach społecznych, politycznych oraz moralnych. Jego dorobek literacki jest dziś przykładem pięknej polszczyzny i świadectwem oczarowania historią Polski. Dzieła pisarza doczekały się wielu przekładów na inne języki. Przykładowo powieść Quo vadis od momentu ukazania się I. wydania w 1896 r. została przetłumaczona na wszystkie języki europejskie, a także wiele innych, jak np.  japoński, chiński, koreański, wietnamski oraz arabski. Utwory Sienkiewicza, jak i sam autor, stały się również inspiracją dla innych dziedzin sztuki, takich jak teatr, malarstwo, rzeźba, filatelistyka czy film.

Wystawa prezentowała zbiory z trzech muzeów: Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Zobaczyć na niej można było m.in. wyjątkowe znaczki i karty pocztowe, półmilionowy banknot z wizerunkiem Sienkiewicza, książki tłumaczone na różne języki, ekslibrisy oraz ilustracje.

Wernisaż naszej wystawy miał miejsce 29 kwietnia 2016 r. Patronat honorowy nad nią objął Senator RP Aleksander Szwed. Przedstawiciel jego biura Mariusz Borcz przekazał na ręce dyrektora Muzeum Papiernictwa Macieja Szymczyka publikacje Sienkiewiczowskie. Książki zostaną wykorzystane jako nagrody w konkursie muzealnym „Skomiksuj przygody Stasia i Nel”. Dziękujemy!
Ukłony kierujemy również w stronę przedstawicieli Państwowej Szkoły Muzycznej w Kłodzku, którzy uświetnili wernisaż występem artystycznym.

Ekspozycja funkcjonowała do końca czerwca 2016 r.