Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Muszle

Muszle Muszle Muszle
Typ obiektu sztuka papieru
Materiał papier makulaturowy
Technika własna
Wymiary wys. 44 cm; szer. 17 cm; głęb. 18 cm
Autor Tschacher, Helene
Miejsce powstania Niemcy
Czas powstania 2016
Nr inwent. MD 3143/1-3 A

Trzy muszle wykonane z makulatury.

Helene Tschacher – ur. w 1955 r. w  Höchstädt, Bawaria (Niemcy). W latach 1972–77 studiowała pedagogikę socjalną, zdobywając wykształcenie nauczycielskie. Do r. 1989 prowadziła działalność pedagogiczną. W r. 1987 założyła własny warsztat papierniczy; od tego roku rozpoczęła niezależną działalność w zakresie rzemiosła papierniczego. W r. 1997 zdała egzamin mistrzowski w zakresie introligatorstwa. Zajmuje się organizacją warsztatów, kongresów, wystaw. Publikuje na temat sztuki papieru, zasiada w jury międzynarodowych wystaw. W latach 2005–2011 była przewodniczącą International Association of Hand Papermakers and Paper Artists (IAPMA).  Od 2005 tworzy stronę internetową IAPMA.

Artystka tak uzasadnia swoją twórczość:

Papier jest nośnikiem informacji, materią łączącą ideę z obserwatorem lub czytelnikiem, elementem pośredniczącym. Papier jest nam znany w codziennym życiu jako nośnik mediów, takich jak słowo, znak, obraz. Bywa kultywowany…, masowo wykorzystywany…, niewłaściwie traktowany…, zużywany…  i niedbale wyrzucany.
Informacja na papierze straciła dzisiaj na wartości. Biblioteki podlegają cyfryzacji, leksykony są dostępne w internecie, „chmury” internetowe i fora dyskusyjne na stronach www funkcjonują tylko czasowo i podlegają stałym zmianom. Funkcjonujemy w iluzji możliwości uzyskania obszernych informacji – zawsze i wszędzie.
Moje prace przerywają ten nadmiar danych. Książki, zapisany papier są rozbierane na czynniki pierwsze, rozcinane, zginane i składane, łączone na nowo; teksty można odczytać tylko we fragmentach. Fragmenty te stają się papką informacyjną, a z informacji powstaje bodziec estetyczny.