Zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytkowego pawilonu wejściowego

2021-10-18

Zadanie ma na celu zabezpieczenie i utrwalenie zabytkowej substancji pawilonu wejściowego Młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju. Pawilon wejściowy jako architektonicznie wyodrębniona cześć zabytku podlega zgubnemu zagrożeniu ze względu na niesprzyjające warunki naturalne lokalizacji posadowienia obiektu – fundament budynku stanowi fragment prawego brzegu koryta rzeki Bystrzycy Dusznickiej.
Celem priorytetowym jest zatem maksymalne zabezpieczenie obiektu przed destrukcyjnym wpływem wód, zarówno gruntowo penetrujących przestrzeń kamiennych podwalin obiektu i powodujących wchłanianie wilgoci przez drewnianą konstrukcję muru pruskiego górnej kondygnacji, jak i atmosferycznie utrzymujących poziom wilgotności powodującej rozwój porostów, mchów i glonów. Procesy te wzmaga dodatkowo brak nasłonecznienia elewacji budynku i jej ogrzewania. Realizacja prac zabezpieczających i renowacyjnych jest niezbędna dla utrzymania należytego stanu technicznego obiektu i celu jego społecznej funkcji.
Pawilon wejściowy o bryle regularnego ośmiościanu, nakrytego kopułowym dachem gontowym to niezwykle reprezentacyjny „przedsionek” architektoniczny całego zabytkowego kompleksu muzealnego, a dodatkowo kluczowa komunikacyjnie i ewakuacyjnie przestrzeń zapewniająca główny dostęp do Młyna papierniczego również dla osób z niepełnosprawnościami. Celowości zadania przyświeca zatem bezkompromisowe dążenie do zatrzymania destrukcyjnej korozji biologicznej tego historycznie cennego i niepowtarzalnego obiektu

Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych
z budżetu Województwa Dolnośląskiego