Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Konserwacja maszyn wielkogabarytowych ekspozycji plenerowej Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju – etap II

Zadanie stanowi kontynuację wszczętych w roku 2022 prac konserwatorskich przy muzealiach wielkogabarytowych wchodzących w skład zbioru maszyn papierniczych i stanowiących ekspozycję plenerową Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Spośród pozostałych do konserwacji piętnastu obiektów plenerowych, do drugiego etapu prac w 2023 r. wytypowano następujące: 

  • wał granitowy z I połowy XX wieku, służący do gładzenia papieru, tzw. gładzik;
  • wał ssący maszyny papierniczej, powstały w I połowie XX wieku;
  • kalander, urządzenie powstałe w I połowie XX wieku, a służące do gładzenia papieru poprzez dociskanie dwóch gładkich walców i przepuszczanie pomiędzy nimi papieru;
  • kamień ścierny, również z I połowy XX wieku, używany w ścieraku łańcuchowym do przygotowywania ścieru drzewnego do produkcji masy papierniczej.

Wszystkie obiekty objęte są wpisem do księgi inwentarzowej Muzeum.

Podstawą wyboru muzealiów stał się plenerowy sposób ich prezentacji i przechowywania, który z uwagi na degradujący wpływ warunków atmosferycznych (deszcz, wiatr, promienie słoneczne, czynniki biologiczne) skutkuje istotną ingerencją w stan zachowania powodując największe potencjalne zagrożenie dla ich przetrwania i równolegle wyzwanie dla ich konserwatorskiej opieki. Ze względu na gabaryty obiektów, większość prac konserwatorskich będzie wykonywanych na miejscu, w przestrzeni ich prezentacji. 

Termin realizacji zadania: od 01.08.2023 r. do 30.12.2023 r.

Całkowity koszt zadania to: 115.500

Kwota dofinansowania: 75.000

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.