Publikacje
Wśród licznych wydawnictw Muzeum Papiernictwa są m. in. katalogi zbiorów, monografie zakładów papierniczych, a także rocznik o charakterze naukowym.
Katalogi zbiorów
Posiadając unikatowe zbiory, Muzeum Papiernictwa opracowuje katalogi muzealiów. Dotąd ukazał się drukiem katalog autorstwa Teresy Windyki poświęcony papierom zdobionym. W opracowaniu znajdują się katalogi następnych kolekcji: zabytkowych urządzeń do badania właściwości papierów i wyrobów papierowych oraz arkuszom z filigranami. Ich publikacja nastąpi w kolejnych latach.
Publikacje towarzyszące wystawom czasowym
Muzeum Papiernictwa organizując ok. 10-12 wystaw czasowych rocznie troszczy się o ich właściwą promocję i dokumentację. Do każdej wystawy wydawane są plakaty, ulotki informacyjne, a w przypadku ekspozycji poświęconych prezentacji sztuki papieru lub sztuki współczesnej muzeum publikuje katalogi wystaw.
Monografie zakładów papierniczych
Muzeum, będąc najważniejszym w Polsce ośrodkiem prowadzącym badania dziejów papiernictwa na ziemiach polskich, opublikowało szereg monografii autorstwa M. Szymczyka poświęconych branży lub poszczególnym fabrykom. Dotąd ukazało się około 10 pozycji.
Opracowania poświęcone młynowi papierniczemu
Muzeum publikuje materiały popularyzujące dzieje dusznickiego młyna papierniczego, będącego od 2011 r. Pomnikiem Historii. Dotąd ukazał się album „Młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju”, pod red. M. Szymczyka oraz liczne składanki i ulotki informacyjne w j. polskim, angielskim, niemieckim, czeskim i francuskim.
Pełne zestawienie wydanych przez nas książek i broszur:
Wiele z naszych wydawnictw można nabyć w butiku przy muzealnym dziedzińcu lub w sklepie internetowym:
Sklep internetowy – wydawnictwa
Rocznik Muzeum Papiernictwa
Ważnym przedsięwzięciem Muzeum Papiernictwa jest opracowywanie i publikacja własnego pisma ukazującego się od 2007 r. pod tytułem „Rocznik Muzeum Papiernictwa”. Periodyk ma charakter naukowy, a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wpisało go na listę czasopism punktowanych pod kątem parametryzacji uczelni wyższych. W „Roczniku” publikowane są artykuły poświęcone historii papiernictwa, dziejom Dusznik-Zdroju, informacje o młynie papierniczym oraz o bieżącej działalności Muzeum Papiernictwa. „Rocznik” jest otwarty na teksty zagranicznych autorów, a w komitecie redakcyjnym podjęło pracę dwóch zagranicznych naukowców: prof. Gottfried Schweizer (1927-2014) z Austrii oraz Rainer Sachs z Niemiec.
Roczniki w wersji elektronicznej można pobrać bezpłatnie.
Bibliografia dusznickiej papierni
Oprócz publikacji własnych opracowań Muzeum Papiernictwa gromadzi informacje o wydawnictwach zawierających teksty dotyczące młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju.
Materiały promocyjne i reklamowe
Muzeum Papiernictwa wydaje szereg materiałów promujących zbiory muzealne, ekspozycje i ofertę edukacyjną. Materiały te są w przeważającej mierze kolportowane bezpłatnie w siedzibie Muzeum oraz w okolicznych hotelach, zaprzyjaźnionych przedsiębiorstwach turystycznych, na targach turystycznych w kraju i zagranicą. Są to m.in.: ulotki informacyjne, widokówki, bilety pamiątkowe, puzzle pamiątkowe z widokiem młyna papierniczego, moneta okolicznościowa.
Ponadto Muzeum współpracuje w opracowywaniu i wydawaniu licznych materiałów informacyjnych wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną, Dolnośląską Organizacją Turystyczną oraz wieloma podmiotami działającymi w branży turystycznej.