Skąd się wziął papier?

Zrób sobie kartkę

Lekcja historii inaczej

Czy twoja dycha jest prawdziwa? | zajęcia muzealne

Cele zajęć:

1. Upowszechnianie wiedzy o:

– historii polskich banknotów,

– roli własnej waluty w umacnianiu świadomości narodowej i patriotyzmu,

– znaczeniu pieniądza dla bezpieczeństwa wewnętrznego państwa polskiego,

– zadaniach własnej waluty w dziedzinie rozwoju gospodarczego,

– artystycznej warstwie wizerunków banknotów (niemal każdy polski banknot jest miniaturowym dziełem sztuki).

2. Informowanie o niebezpieczeństwie dla systemu pieniężnego wynikającego z problemu fałszowania banknotów.

3. Przestrzeganie przed udziałem w procederach fałszowania lub kolportowania fałszywych banknotów.

4. Ostrzeganie o niebezpieczeństwach dla użytkowników banknotów, wynikających z działalności fałszerzy.

5. Praktyczna nauka rozpoznawania zabezpieczeń zastosowanych we współczesnych polskich banknotach.

Przebieg zajęć:

Zajęcia trwają do godziny. Składają się z części teoretycznej, tematycznego zwiedzania ekspozycji „Polski pieniądz papierowy” oraz praktycznych warsztatów, traktujących o zabezpieczeniach polskich banknotów. Do dyspozycji uczestników są mikroskopy i lampy UV. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymuje arkusz z podstawowym zabezpieczeniem papieru: znakiem wodnym.

Grupy docelowe:

Zajęcia przeznaczone są dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych i średnich oraz dla osób dorosłych (każdy dziś ma kontakt z pieniędzmi, zatem we własnym interesie powinien znać sposoby odróżniania banknotów prawdziwych od fałszywych).

Preferujemy grupy do 20 osób. W przypadku większej liczby uczestników wymagany jest podział na grupy po 20 osób lub mniejsze i rezerwację osobnych godzin.

Rezerwacja telefoniczna – Dział Edukacji  – tel. 748-627-426

D. Zielińska-Pytlowany. Zajęcia edukacyjne na wystawie Polski pieniądz papierowy

I. Janicki. Polski pieniądz papierowy