Deklaracja dostępności
Oświadczenie w sprawie dostępności
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju (Muzeum) zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej www.muzeumpapiernictwa.pl
Data publikacji strony internetowej: 2014.12.15
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2025.03.28
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu poniższych niezgodności lub wyłączeń:
- materiały graficzne (zdjęcia) nie mają opisów alternatywnych,
- niektóre materiały tekstowe nie mają prawidłowej hierarchii nagłówków,
- niektóre treści mogą być napisane niewystarczająco prostym językiem,
- niektóre pliki multimedialne nie mają napisów i audiodeskrypcji,
- niektóre informacje zamieszczone w formie załączników nie są dostępne cyfrowo w całości.
Dostępność cyfrowa
Strony internetowe posiadają ułatwienia:
- standardowe skróty klawiaturowe przeglądarki,
- odsłuchanie tekstu za pomocą syntezatora głosu,
- powiększenie czcionki,
- możliwość użycia czytników wykorzystywanych przez osoby niewidome i niedowidzące,
- dostosowanie kontrastów.
Przygotowanie oświadczenia w sprawie dostępności
Oświadczenie sporządzono dnia: 2025.03.28
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Oświadczenie zostało ostatnio poddane przeglądowi w dniu: 2025.03.28
Informacje zwrotne i dane kontaktowe.
Rozpatrzeniem uwag i wniosków zajmuje się Koordynator ds. dostępności – Magdalena Junik.
E-mail: [email protected] Telefon: 74 862 74 18
Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w formie alternatywnej, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu czy opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji.
Żądanie winno zawierać dane kontaktowe osoby zgłaszającej, wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie, wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Zgłoszenie rozpatrywane jest niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy będzie możliwa realizacja żądania, jednakże powinno to nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury, można złożyć również skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich: www.rpo.gov.pl
Dostępność architektoniczna
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju położone jest przy ul. Kłodzkiej 42 z możliwością dojazdu do wejścia głównego. Muzeum ma swoją siedzibę w obiekcie zabytkowym, który obejmuje zespół trzech budynków: młyna papierniczego – budynek główny, budynku suszarni papieru i pawilonu wejściowego z drewnianym mostkiem na rzece Bystrzycy Dusznickiej. Budynki młyna oraz suszarni połączone są wspólną klatką schodową. Obiekt jest wielopoziomowy począwszy od tzw. przyziemia do kondygnacji poddasza, poziomy obydwu budynków są asymetryczne względem siebie.
W obrębie kompleksu muzealnego znajdują się również pawilon pomocniczy, dziedziniec z ekspozycją maszyn papierniczych oraz ogród roślin włóknistych.
Stanowiska postojowe dla samochodów
Muzeum nie posiada parkingu w obrębie własnego terenu. Zwiedzający korzystają z parkingów zlokalizowanych w odległości 200-500 m.
W odległości ok. 20 m od wejścia głównego Muzeum, wzdłuż drogi miejskiej, wyznaczone jest miejsce postojowe dla samochodów wykorzystywanych przez osoby niepełnosprawne. Oznakowane pionowo i poziomo, dedykowane do wyłącznego korzystania przez osoby odwiedzające muzeum w godzinach otwarcia.
Z miejsca postojowego (z kierunku miasto-rynek, strona północna) do wejścia głównego Muzeum Papiernictwa prowadzi droga wewnętrzna miejska, utwardzona, przy muzeum wykonana pochylnia z kostki brukowej niwelująca różnice poziomów drogi z krawędzią mostu.
Istnieje możliwość wjazdu (wewnętrzną drogą miejską, strona południowa) na teren dziedzińca muzealnego po wcześniejszym zgłoszeniu potrzeby.
Do wejścia na teren muzeum od ul. Sprzymierzonych prowadzą schody. Brak możliwości zapewnienia dostępności dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.
Strefa wejścia
Wejście główne do Muzeum Papiernictwa zlokalizowane na poziomie parteru budynku młyna, odbywa się poprzez pawilon wejściowy połączony mostkami. Ze względu na wysokie nadproża, przy drzwiach wejściowych do pawilonu zainstalowano „dzwonek” – system przyzywowy w celu powiadomienia pracownika obsługi o konieczności udzielenia pomocy osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim.
Przestrzeń pomiędzy pawilonem wejściowym a holem głównym muzeum wyposażona w mobilną rampę najazdową, niwelującą przeszkodę w postaci zabytkowego progu kamiennego.
Punkt obsługi klienta
Kasa /punkt obsługi zwiedzających znajduje się w holu wejściowym, nieopodal drzwi wejściowych do budynku. Lada kasy/punktu obsługi usytuowana na wysokości dostosowanej do obsługi osób poruszających się na wózku inwalidzkim.
W przestrzeni obiektu wyznaczone są miejsca odpoczynku, wyposażone w ławy i krzesła z podłokietnikami.
Komunikacja pionowa budynku
Komunikacja pionowa odbywa się poprzez dwie klatki schodowe.
- Pierwsza główna pomiędzy budynkiem młyna a budynkiem suszarni – zaopatrzona w poręcz, schody wykonane z materiałów nie powodujących poślizgu, oznaczone kontrastowo w miejscach pierwszego i ostatniego stopnia oraz spoczników -biegnie wokół windy dostosowanej dla osób ze szczególnymi potrzebami.
- Druga w budynku młyna – zabytkowa, drewniana, stroma zaopatrzona w poręcz, ale bez możliwości zapewnienia dostępności osobom poruszającym się na wózku.
- Na wyposażeniu sali wystaw czasowych budynku suszarni znajduje się platforma windowa dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Wyposażenie ułatwiające orientację w budynku
- Udźwiękowione plany tyflograficzne – pierwszy w pawilonie wejściowym, drugi na klatce schodowej naprzeciw windy na poziomie parteru.
- Plany tyflograficzne ułatwiające poruszanie się po salach ekspozycyjnych i sali edukacyjnej w budynku suszarni.
- Wydruki wielkoformatowe – plan Muzeum – umiejscowione w newralgicznych miejscach obu budynków (holu wejściowym, na każdej kondygnacji ciągu komunikacyjnego).
- System sygnalizacji i nawigacji STEP-HEAR – lokalizacja systemu w kluczowych dla zwiedzającego miejscach tj. przy kasie/punkcie obsługi, w głównym ciągu komunikacyjnym, przy wejściu do sal ekspozycyjnych i edukacyjnych, toaletach, przed schodami.
- System wycieczkowy FM z pętlą indukcyjną.
Sale ekspozycyjne i sala edukacyjna budynku suszarni (z wyłączeniem pomieszczeń administracyjnych i magazynowych) wyposażone w poziome linie naprowadzające oraz guzy (pola uwagi), dla osób niewidomych i słabowidzących.
Pomieszczenia i urządzenia higieniczno-sanitarne
W budynku Muzeum znajdują się trzy toalety oraz dwie toalety w budynku pawilonu pomocniczego na terenie dziedzińca dostępne dla zwiedzających. Toalety oznaczono piktogramami oraz tabliczkami w alfabecie brajla.
Toaleta dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim znajduje się w pobliżu kasy na parterze budynku młyna oraz w budynku pawilonu pomocniczego obok sklepu z pamiątkami.
Możliwość wejścia do budynku z psem asystującym
Istnieje możliwość wejścia do budynku i wszystkich udostępnionych zwiedzającym pomieszczeń z psem asystującym oraz psem przewodnikiem.
Tłumacz migowy
Nie ma możliwości skorzystania z funkcji tłumacza języka migowego za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
Raport o stanie zapewnienia dostępności_2025