Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Życie duszniczan podczas I wojny światowej

04.04.2014

W czwartek 3 kwietnia 2014 r. odbyło się spotkanie z drem Piotrem Pregielem, pracownikiem Muzeum Politechniki Wrocławskiej – miłośnikiem i znawcą historii Śląska i Dusznik-Zdroju. Nasz Gość współpracuje z dusznickim muzeum od wielu lat, pełniąc m.in. funkcję redaktora naukowego Rocznika Muzeum Papiernictwa.

Tematem prelekcji było „Życie duszniczan podczas I wojny światowej”. Prelegent z wielką pasją opowiadał o politycznych, ekonomicznych i społecznych aspektach I wojny światowej w Bad Reinerz. Pomimo, że nie były tu prowadzone działania wojenne, życie miasteczka uległo całkowitej zmianie. Jednym z wątków wykładu była rola kobiet, które  musiały przejąć wszystkie obowiązki mężczyzn, powołanych na front.

W prelekcji Piotra Pregiela licznie wzięli udział mieszkańcy Dusznik-Zdroju i okolicznych miejscowości, co zachęca nas do organizowania kolejnych spotkań poświęconych zgłębianiu dziejów naszego regionu.

Czwartkowe spotkanie stało się również okazją do prezentacji ostatniego tomu Rocznika Muzeum Papiernictwa, w którym został opublikowany obszerny artykuł poświęcony tematowi zaprezentowanemu podczas prelekcji. We wcześniejszych tomach naszego pisma można znaleźć również inne opracowania autorstwa Piotra Pregiela, poświęcone dziejom miasta; zachęcamy do zapoznania się z nimi wszystkich miłośników Dusznik-Zdroju.