Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

XXIII Święto Papieru – wspólnie świętowaliśmy urodziny muzeum

30.07.2024

Święto Papieru – największa, dwudniowa impreza, organizowana z okazji urodzin muzeum już od 2011 roku. Tym razem świętowaliśmy w dniach 27-28 lipca, w godz. 10:00 – 18:00. Frekwencja jak zawsze dopisała, a zadowolenie odwiedzających nas gości było bezcenne. 

Celem Święta Papieru jest upowszechnianie wiedzy o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji i kultury oraz roli we współczesnym świecie. Impreza promuje młyn papierniczy, twórców wyrobów regionalnych oraz popularyzuje turystykę aktywną.

Założeniem Święta Papieru jest zapewnienie odwiedzającym czynnego uczestnictwa w warsztatach i możliwość zabrania ze sobą efektów swojej pracy – goście mają okazję m.in. samodzielnie wyczerpać papier, poznać techniki druku, bądź w tradycyjny sposób ozdobić arkusze papieru techniką marmurkowania czy shibori. Do tego dochodzą konkursy wiedzy o dusznickim młynie papierniczym i papiernictwie polskim, połączone z konkursem sprawnościowym – podnoszenie papierowej sztangi, rzut rolką papieru toaletowego do celu. Dopełnieniem atrakcji są stoiska artystów sztuki papieru oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi i produktami regionalnymi niezwiązanymi z papierem. Uczestnicy święta mają również możliwość zwiedzania muzeum –  historycznej trasy „Z papierem przez dwa tysiąclecia” z przewodnikiem oraz samodzielnie wystaw czasowych – w tym roku była to nowo otwarta ekspozycja pt. „Bilety skarbowe z czasów insurekcji kościuszkowskiej”, a także wystawa „Paper skin and wood”, prezentująca twórczość rzeźbiarza, Armina Gohringera, w swej pracy posługującego się m.in. piłą łańcuchową. Tegoroczne święto umiliły również pokazy strzeleckiej grupy rekonstrukcyjnej – Poznańskiego Regimentu Odprzodowego Stowarzyszenia Strzelców z Broni Historycznej i Czarnoprochowej – wojacy w mundurach z czasów insurekcji kościuszkowskiej strzelali na wiwat z armaty i muszkietów. Był też akcent muzyczny – znane i lubiane melodie grała na skrzypcach elektrycznych Swietlana Andruszczuk. 

Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za udział i wspaniałą atmosferę na 23. edycji Święta Papieru. Czekamy na Was w przyszłym roku.