XII Święto Papieru – Zabawa i nauka na muzealnych stanowiskach
Goście tegorocznego Święta Papieru chętnie uczestniczyli w przygotowanych przez pracowników Muzeum warsztatach, gdzie każdy mógł samodzielnie: wyczerpać kartkę papieru, ułożyć papierowo-kwiatowe kompozycje, jak również ozdobić arkusze płynnym woskiem w technice batiku. Dużą popularnością cieszyły się zajęcia barwienia papieru historycznymi technikami: marmoryzowania czy shibori jak również mody papierowej. Ostatnie z wymienionych były okazją do zaprezentowania wykonanych samodzielnie strojów, podczas muzealnych pokazów mody.
Na Święcie Papieru nie mogło zabraknąć także XIX-wiecznej maszyny typograficznej, specjalnie udostępnianej tylko raz w roku, przy użyciu której, zwiedzający mogli samodzielnie wydrukować słowa Chopina „a papier, na którym Ci piszę jest z Dusznik”.
Do wnętrz młyna papierniczego gości tłumnie przyciągały prezentacje technik graficznych w wykonaniu artysty-grafika Artura Golińskiego oraz pokazy sitodruku, w wydaniu Davida Hadara z Tel Awiwu. Pod jego okiem powstawały koszulki z widokiem Muzeum Papiernictwa. Na uwagę zasługuje także stanowisko z aparaturą metrologiczną, z pomocą której można było zbadać grubość papieru czy jego odporność na zginanie.
Na zaproszenie organizatorów Święta Papieru muzealny dziedziniec uzupełnili w tym roku wystawcy prezentujący sztukę garncarstwa oraz kowalstwa. Tam również ustawiały się długie kolejki…