Wystawa wędrująca w Kostrzynie nad Odrą

27.11.2023
Nasza wystawa wędrująca „Z papierem przez dwa tysiąclecia” w piątek, 24 listopada, dotarła w bardzo odpowiednie miejsce – do Kostrzyna nad Odrą, miasta, w którym znajduje się nowoczesna papiernia Arctic Paper Kostrzyn – największy producent papierów offsetowych w Polsce oraz drugi co do wielkości producent papierów graficznych.

Wernisaż, odbył się  w Domu Praktyk Twórczych, oddziale Kostrzyńskiego Domu Kultury. Gości przywitał dyrektor KCK, Zdzisław Garczarek. Głos zabrali również, wiceprezes Arctic Paper, Zbigniew Wesołowski oraz dyrektor Muzeum Papiernictwa, Maciej Szymczyk. Po przywitaniu nastąpiło kuratorskie oprowadzanie zrealizowane przez przedstawiciela muzeum, kustosza, Marcina Wyszyńskiego. Została przybliżona historia papieru, wraz z jego rozpowszechnianiem się na świecie i zmianami technologicznymi. Przedstawiono dane ukazujące skalę dzisiejszej produkcji papieru oraz w jaki sposób bada się jego cechy i właściwości. Na zakończenie odbyły się warsztaty czerpania papieru dla wszystkich uczestników wernisażu. Wydarzeniu towarzyszyła również prezentacja dotycząca Mapy papierni polskich, zaprezentowana przez dyrektora muzeum, Macieja Szymczyka. Mapa to nasz interaktywny projekt, powstający we współpracy ze Stowarzyszeniem Papierników Polskich — www.papiernie.pl.

Wystawa będzie otwarta do 14 stycznia 2024 r.