Wystawa „Poszukiwania – Rozmowy z liśćmi”

23.07.2014

Podczas XIV Święta Papieru odbył się wernisaż wystawy sztuki papieru „Poszukiwania – rozmowy z liśćmi”, przygotowanej przez warszawską artystkę Joannę Stokowską.

Artystka jest prekursorką sztuki papieru w Polsce. Jako pierwsza bowiem prezentowała kompozycje z papieru przez siebie preparowanego. To za jej sprawą sztuka papieru zagościła w Muzeum Papiernictwa na stałe. W roku 1996 przeprowadziła warsztaty dla pracowników Muzeum, a rok później była kuratorem pleneru zatytułowanego „Ślady”. Od tej chwili w Muzeum odbywają się corocznie wystawy sztuki papieru artystów z kraju i ze świata.

Joannie Stokowskiej za surowiec służą głównie liście i trawy, które  po przetworzeniu stają się papierem. Nie jest on jednak tak oczywisty, jak papier znany nam na co dzień. Papier Pani Joanny, poprzez zachowanie swoich pierwotnych kształtów, w tym wypadku liści, uświadamia nam, że jest on  wytworem przyrody. Każdy wyłaniający się z wody arkusz jest inny, bo każdy liść, łodyga jest indywidualną strukturą włókien i tkanek.

Ale to dopiero początek pracy twórczej. Z tak spreparowanych roślin powstają obrazy, książki, tkaniny, obiekty…

Podczas Święta Papieru artystka przeprowadzała warsztaty, w czasie których uczestnicy mogli wykonać własnoręcznie swoje papierowo-roślinne kompozycje.

Wystawa „Poszukiwania – rozmowy z liśćmi” gościć będzie w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju do połowy września. Ekspozycji towarzyszy katalog. Kuratorem wystawy jest Beata Dębowska.