Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Wystawa dzieje papieru i papiernictwa zawitała do Wągrowca

23.10.2014

Od 24 października do końca listopada 2014 r. w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu prezentowana będzie dusznicka wystawa „wędrująca” Dzieje papieru i papiernictwa.

Siedzibą wągrowieckiego muzeum jest tzw. Opatówka —XVIII-wieczna siedziba opata wągrowieckich cystersów. W zbiorach muzeum posiada dokumenty cechów rzemieślniczych z Wągrowca od XVII, a jednym z najcenniejszych jest podpisany przez króla Jana Kazimierza dokument z 1658 roku, potwierdzający przywileje cechowe. Kolekcję etnograficzną obejmują przedmioty związane z życiem mieszańców wsi i miasteczek na terenie powiatu wągrowieckiego. Największym zbiorem z zakresu kultury materialnej jest sprzęt rybacki.

Wernisaż naszej wystawy odbył się w piątek 24 października o godz. 18.00. Ze strony Muzeum Papiernictwa uczestniczyli w nim: Jan Bałchan i Edward Płachytka.

Jan Bałchan wygłosił prelekcję na temat historii papieru i technik jego wytwarzania oraz zaprezentował gościom najciekawsze eksponaty pokazane w ekspozycji. Wystawie tradycyjnie towarzyszą warsztaty czerpania papieru, które poprowadził Edward Płachytka. Organizacja warsztatów możliwa jest dzięki współpracy Muzeum Papiernictwa z firmą Internatinal Paper w Kwidzynie, która przekazała na ten cel masę papierniczą.