Wydawnictwa bibliofilskie na papierze czerpanym

25.04.2014

Świadectwem ponadczasowości papieru czerpanego jest prezentowana w Muzeum Papiernictwa wystawaWydawnictwa bibliofilskie na papierze czerpanym. Na wystawie zobaczyć możemy te najstarsze, tym samym najbardziej cenne. Są to rękopisy datowane na wiek XVII-XIX. Ich karty zawierają filigrany (popularnie znaki wodne), uwidocznione w oryginałach lub fotografiach. O znaczeniu papieru ręcznie czerpanego pisał Franciszek Jeziorański w publikacji Papier i jego znaczenie wydanej w 1929 r. Ciekawostką, obok samej książki jest dołączony odręcznie napisany list autora, także na papierze czerpanym, do ówczesnego  Metropolity Krakowskiego arcybiskupa Adama Sapiehy z prośbą o przyjęcie egzemplarza. Pierwszą pozycją na papierze czerpanym w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju jest program festiwalu Vratislawia Cantans wydany w 1972 r. przez Filharmonię Wrocławską. Sztuka Kochania Owidiusza wydana została nie tylko na dusznickim papierze czerpanym, ale także wydrukowana w Muzeum Papiernictwa z ręcznego składu typograficznego w muzealnej drukarni. Na szczególną uwagę zasługują dwa reprinty Konstytucji 3 Maja z 1791 r., wydane dla Sejmu i Senatu RP oraz dla Polonii Amerykańskiej z okazji 200. rocznicy jej uchwalenia. Na ten cel w Muzeum wyprodukowano specjalny papier, kolorystycznie zbliżony do oryginału.

Oko przyciągają książki wydane przez wydawnictwa artystyczne, specjalizujące się w wydawaniu niskonakładowych pozycji bibliofilskich. Wyróżnia je nie tylko papier, na którym zostały wydrukowane, ale także piękne artystyczne oprawy (skóra, jedwab, żakard), często ilustrowane oryginalnymi sztychami, czasami przybierające oryginalne formy (zwój, harmonijka). Karty niektórych nasączane są olejkami zapachowymi. Unikaty, które stając się „dziełem sztuki” mogą być jednocześnie funkcjonalną ozdobą.

Elementem wieńczącym wystawę jest książka-obiekt, powstała w nawiązaniu do samej idei „książki” posiadająca jednak znaczne swobodniejszy charakter formalny. Wykonana została przez Marię Diduch, zaprzyjaźnioną z Muzeum artystkę, znaną i cenioną na świecie.

Zapraszamy do Muzeum Papiernictwa na „spotkanie z papierem czerpanym”, który pomimo upływu lat nie stracił nic ze swego uroku. Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do 22 czerwca.

Ekspozycja objęta została patronatem honorowym Przewodniczącej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Barbary Zdrojewskiej.

Ewa Kłonowska