Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Wizyta dygnitarzy z Republiki Czeskiej w Muzeum Papiernictwa

04.01.2023

3 stycznia 2023 r. do Muzeum Papiernictwa przybyli wyjątkowi goście z Republiki Czeskiej z prezesem Czeskiego Banku Narodowego Alešem Michlą na czele. W skład delegacji weszli również: Szef Protokołu Kancelarii Prezydenta Republiki Czeskiej dr Vladimír Kruliš, burmistrz miasta Nachod, Jan Birke, rzeczniczka prasowa Nachodu, Nina Adlof. Do muzeum przybyli również burmistrz Dusznik-Zdroju, Piotr Lewandowski i prezes Euroregionu Glacensis, Czesław Kręcichwost.

Głównym powodem wizyty wysokich rangą przedstawicieli czeskiej administracji państwowej była prezentowana w Muzeum Papiernictwa wystawa pt. „Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza”, na której zaprezentowano m.in. banknoty czechosłowackie i czeskie. Ponadto goście zaznaczyli, że ich intencją jest umacnianie dobrosąsiedzkich relacji pomiędzy Polską i Czechami, szczególnie w kontekście współpracy przygranicznej, realizowanej przez władze samorządowe Nachodu, Kudowy-Zdroju i Dusznik-Zdroju oraz Euroregion Glacensis.

Gości przywitał dyrektor Muzeum Papiernictwa Maciej Szymczyk, który przybliżył cele udostepnienia ekspozycji: zachęcanie Czechów do odwiedzania dusznickiego muzeum oraz upowszechnianie wiedzy o kulturze i historii Czech Polakom oraz Polski wśród czeskich zwiedzających. Następnie po wystawie oprowadzili jej kuratorzy: Karolina Dyjas i Marcin Wyszyński, którzy zwrócili uwagę na podobieństwa i różnice pomiędzy „bankovkami” czechosłowackimi i od 1993 roku czeskimi a banknotów będących w obiegu w analogicznych okresach historycznych w Polsce.

Kolejną atrakcją przygotowaną przez pracowników muzeum był pokaz czerpania papieru i odbijanie dłoni w masie papierniczej. Każdemu z gości wykonano dwa papierowe odbicia, jedno dla właściciela dłoni, a drugie przeznaczone do zbioru Muzeum Papiernictwa.

Na zakończenie spotkania dyr. Szymczyk poinformował gości o międzynarodowym projekcie realizowanym przez Polskę przy merytorycznym zaangażowaniu Muzeum Papiernictwa, którego celem jest wpisanie na listę UNESCO młynów papierniczych z epoki przedindustrialnej. W grupie 6 papierni z różnych krajów znajdują się obiekty z Polski (Duszniki-Zdrój) i Czech (Velkie Losiny). Ponadto, w projekcie uczestniczą również obiekty z Niemiec, Hiszpanii i Włoch. 

Goście wysoko ocenili zarówno Muzeum Papiernictwa jak też realizowane przez instytucję projekty. Wyrazili nawet zaskoczenie bardzo wysokim poziomem wystawy „Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza”; pojawił się pomysł zaprezentowania jej w Nachodzie. Z uznaniem wyrażali się o koncepcji zgłoszenia na listę UNESCO młynów papierniczych. 

Dr inż. Aleš Michl jest czołowym czeskim ekonomistą, zwolennikiem umacniania własnej waluty. Funkcję prezesa Czeskiego Banku Narodowego pełni od lipca 2022 roku.