Wigilijny czar z Reymontem w tle

01.12.2015

Znanych aktorów serialowych i teatralnych: Aurelię Sobczak i  Stanisława Górkę oraz dysponującą wspaniałym ponaddwuoktawowym głosem artystkę – Barbarę Droździńską gościliśmy w czwartek 10 grudnia w Sali Kameralnej  im. Jana Webera w Dusznikach-Zdroju

Artystów sprowadził do Dusznik i przedstawił publiczności członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Samborski – polityk, dziennikarz i dyplomata, któremu podczas wizyty towarzyszył wicedyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Dominik Kłosowski. Aktorzy wystąpili z programem „Wigilijny czar z Reymontem w tle”. To pełne ciepła i radości artystyczne kolędowanie, oparte na znakomitych tekstach Joanny Kulmowej, Ernesta Brylla, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory, Juliana Tuwima, ze wspaniałą muzyką Jerzego Derfla, Katarzyny Gaertner i Seweryna Krajewskiego. Całości dopełniały przepiękne Reymontowskie opisy tradycji i obrządków wigilijnych, tworząc bajkową opowieść.  Na widowni zasiedli głównie uczniowie dusznickiej podstawówki oraz gimnazjum, którzy nie tylko nie wyglądali na bardzo znudzonych, ale nawet na koniec przyłączyli się do wspólnego śpiewania kolędy zaintonowanej przez Tadeusza Samborskiego. Niektórych dorosłych widzów, mających korzenie na wschodzie dawnej Polski, mocno poruszyły akcenty kresowe programu, za które osobiście dziękowali artystom po spektaklu.

Po występie, zaproszeni przez dyrektora Macieja Szymczyka, goście odwiedzili nasz młyn papierniczy. Muzeum Papiernictwa było koordynatorem wydarzenia, a sali na spektakl użyczyła Fundacja Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju.