Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Wernisaż wystawy „Paszporty Krajów Unii Europejskiej” i Dolnośląska inauguracja Polskiej Prezydencji w UE

03.07.2011

W pierwszych dwóch dniach lipca odbyła się w Dusznikach-Zdroju dolnośląska inauguracja polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, zorganizowana przed Muzeum Papiernictwa i Miejski Ośrodek Kultury i Sportu, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Urzędu Miejskiego w Dusznikach-Zdroju.

W dniu 1 lipca na uroczystość  do Muzeum Papiernictwa przybyli: prezydent Schengen Roger Weber, wiceminister zdrowia Jakub Szulc, marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec, wojewoda Aleksander Marek Skorupa, liczni samorządowcy województwa dolnośląskiego oraz przyjaciele dusznickiego muzeum. Głównym wydarzeniem inauguracji był wernisaż wystawy „Paszporty krajów Unii Europejskiej” – przedsięwzięcie, które stało się powodem organizacji w Dusznikach-Zdroju regionalnej inauguracji Polskiej Prezydencji. Na ekspozycji zaprezentowano historyczne dokumenty podróży z naszego kontynentu, dzisiejsze paszporty wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz zabezpieczenia współczesnych paszportów przed próbami fałszerstwa. Wystawa powstała dzięki współpracy dusznickiego muzeum z Komendą Główną Straży Granicznej, Sudeckim Oddziałem Straży Granicznej oraz producentem paszportów – Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych. Ekspozycja, której autorem jest Jan Bałchan, już teraz uznawana jest za ważne wydarzenie kulturalne, a po prezentacji w Muzeum Papiernictwa będzie pokazana we Wrocławiu, Brukseli i Warszawie.

Podczas wernisażu wybitna specjalistka w zakresie zabezpieczeń dokumentów – Ewelina Jakielaszek z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych – przedstawiła techniki zabezpieczeń polskiego paszportu przed próbami fałszerstwa, a ponadto przekazała pamiątkowe paszporty Fryderyka Chopina marszałkowi, wojewodzie, burmistrzowi Schengen i dyrektorowi muzeum. Uroczystość zakończyło wręczenie przez marszałka Andrzejowi Mazurowi (który w ubiegłym roku przekazał do muzeum zbiór historycznych paszportów, obecnie wykorzystanych na wystawie) tytułu Honorowego Kustosza Muzeum Papiernictwa. Niewątpliwą atrakcją dla gości wernisażu była prezentacja metod badania autentyczności paszportów, w wykonaniu Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej w Kłodzku.

Także w piątek, w Parku Zdrojowym odbyły się występy polskich i czeskich artystów rockowych oraz konkursy na temat Unii Europejskiej i Polskiej Prezydencji, w tym najważniejszy z nich – konkurs o nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego. W związku z tym, że Duszniki-Zdrój trudno sobie wyobrazić bez muzyki Chopina, o godz. 18.30 w Dworku Chopina można było wysłuchać koncertu Kasi Stankowskiej „Fryderyk Chopin – obywatel Europy”. O godz. 22.00 nastąpiło otwarcie zmodernizowanej kolorowej fontanny, a pół godziny później koncert duetu Kasia & Paula i widowisko Laser show firmy Visual Sensation.  Kolejne atrakcje zaplanowano na następny dzień na boisku przy al. Chopina. W sobotę o godz. 16.00 imprezę rozpoczął występ dusznickiej grupy dziecięcej Splot. Po niej zaśpiewała Aneta Rzońca, a następnie formacja Centrala 57. O godz. 19.30 rozpoczął się koncert pierwszej gwiazdy wieczoru: zespołu Leszcze, a o godz. 21.00 wystąpił Oddział Zamknięty. Pomiędzy występami rozegrano konkursy o nagrodę Prezesa Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich i Burmistrza Dusznik-Zdroju. Imprezę późno w nocy zakończyła dyskoteka pod gwiazdami. Pomimo chłodu we wszystkich imprezach udział wzięło wiele osób, a przedsięwzięcia były szeroko relacjonowane przez media.