Warsztaty i prezentacje XIV Święta Papieru
„Edukacja poprzez zabawę” to jedna z naczelnych zasad, która przyświecała warsztatom i prezentacjom XIV edycji Święta Papieru. W ostatni weekend lipca z naszej bezpłatnej oferty skorzystało blisko 10 tysięcy osób! Eksperymentowaniu i bezpośredniemu doświadczaniu nie było więc końca.
Nasi goście mieli do dyspozycji m.in. stanowisko z czerpaniem papieru, gdzie własnoręcznie wykonywali kartki z masy makulaturowej oraz wykorzystywali je do tworzenia kompozycji. W tym celu pokrywali wyczerpany papier kwiatami, liśćmi i przeróżnymi roślinami. Zajęcia te realizowały zadanie, jakie postawili przed sobą organizatorzy XIV Święta Papieru – zwrócenie uwagi na ekologiczne aspekty produkcji papieru.
Kolejne atrakcje prezentowały namioty z tablicami „marmoryzowanie papieru” oraz „shibori”. Pierwszy z nich koncentrował miłośników tureckiej techniki, za pomocą której kiedyś ozdabiano książki w postaci oklejek i wyklejek. Drugi, skupiał chętnych do wzięcia udziału w stworzeniu papieru barwionego metodą japońską, wykorzystywaną wcześniej do farbowania tkanin. Shibori a więc „gniecenie” materiału i pokrywanie go kolorem pozwalało tym samym na uzyskanie imitacji bogatych tkanin. Podczas Święta Papieru shibori zastosowane zostało do barwienia papieru, wykorzystywanego później jako papier ozdobny np. na prezenty.
„Linie papilarne liści” to nowość tegorocznego festynu. Adresatem tych warsztatów byli głównie najmłodsi, którzy poprzez dotyk powierzchni liścia, uświadamiali sobie, że tylko z pozoru jest on płaski. Dla niektórych było to zupełne zaskoczenie. Również z liśćmi eksperymentowali uczestnicy stanowiska z „batikiem”. Przy użyciu specjalnej fajki do batikowania nanosili plamy gorącego wosku na papier, tworząc roślinne wzory, a puste przestrzenie wypełniali farbą.
Nowością było także stanowisko, przy którym tworzono kwiaty z kolorowej bibuły. Część z uczestników chętnie wykorzystywała je na ozdoby do włosów, części garderoby lub biżuterii.
Miejsce na muzealnym dziedzińcu znalazła również maszyna typograficzna, za pomocą której odbijane były słowa „…a papier, na którym Ci pisze jest z Reinerz (Dusznik)”. Są one świadectwem obecności Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdroju w 1826 roku, który w ten sposób relacjonował swoją wizytę przyjacielowi Janowi Białobłockiemu.
Czy można zbadać odporność papieru na podwójne zgięcia? Rozwikłanie tego problemu stało się możliwe dzięki stanowisku z „aparaturą metrologiczną”. Przy jej użyciu pracownicy Muzeum Papiernictwa umożliwiali tego typu eksperymenty. Dusznickie Muzeum jest bowiem posiadaczem jednej z większych tego typu kolekcji w Europie.
Długie kolejki ustawiały się również do namiotów z „suchymi pieczęciami” oraz tworzeniem „kopert z papieru czerpanego”. Każdy chciał wejść w posiadanie tak cennych pamiątek.
W przyziemiu dusznickiego młyna odbywały się pokazowe warsztaty graficzne. Przez dwa dni o pełnych godzinach nasi goście mieli okazje zapoznać się z jedną z technik druku wklęsłego, akwafortą.
Najlepiej zorganizowany festyn rodzinny na ziemi kłodzkiej przyciągnął do siebie wystawców z całej Polski. Ponad 60 stanowisk na muzealnym dziedzińcu zapełnili producenci pamiątek ze szkła, materiału, biżuterii czy gliny. Swoje warsztaty prezentowali m.in. Dawid Hadar ze stanowiskiem sitodruku, Ewa Landowska z kaligrafią, Konstanty Zieliński ze szlifowaniem szkła, Tadeusz Grajpel z pokazami druku na replice prasy Gutenberga, Tomasz Siwak, Adam Szewczyk i Artur Biernacki z Polskiego Towarzystwa Origami, Paweł Wierzbicki z warsztatami garncarskimi, z pokazami quilingu – Katarzyna Wróblewska, jak również Dobrosława Horbacz prezentująca Iris holding – holenderską sztukę wykonywania wzorów irysa – kształtem przypominających przesłonę fotograficzną. Pozostaje nam tylko zapewnić, że Święto Papieru 2015 będzie równie udane!