W Elblągu obradowali opiekunowie Pomników Historii
Nasz młyn papierniczy od 2011 r. jest Pomnikiem Historii (jedynym w powiecie kłodzkim), co stawia go wśród obiektów najważniejszych dla kultury narodowej. Wpisanie naszej papierni na listę Pomników Historii wiąże się m.in. z tym, że obiekt znajduje się pod ścisłą opieką służb konserwatorskich oraz traktowany jest jak jedna z ikon dziedzictwa kultury. Pozwala to skuteczniej promować ofertę Muzeum Papiernictwa, a w przyszłości pomoże skuteczniej zabiegać o środki na prace remontowe.
12 i 13 czerwca Narodowy Instytut Dziedzictwa zorganizował w Elblągu III Spotkanie Opiekunów Pomników Historii. Obrady odbyły się w Galerii Sztuki El, mającej siedzibę we wnętrzach podominikańskiego kościoła, zniszczonego podczas drugiej wojny światowej. Na tej konferencji dyrektor Muzeum Papiernictwa zaprezentował dusznicki młyn papierniczy jako przykład dobrego wykorzystania dziedzictwa w celach turystycznych. Nasze doświadczenia zostały przyjęte z dużym zainteresowaniem, gdyż papiernia jest już teraz uznaną w skali kraju atrakcją turystyczną, która przyciąga na ziemię kłodzką i do Dusznik-Zdroju dziesiątki tysięcy osób.
W kuluarowych rozmowach pojawił się temat możliwości wpisania młyna papierniczego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co jest obecnie uznawane za cel, do którego w najbliższych latach będziemy dążyć.
Maciej Szymczyk
Dyrektor Muzeum Papiernictwa
fot. A. Chabiera – Narodowy Instytut Dziedzictwa