Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Unikatowa mapa Jenkinsona na czerpanym papierze

02.02.2014

Już teraz w naszych uzdrowiskach dość często można spotkać gości rosyjskojęzycznych. Czy będzie ich więcej? To zależy m. in. od porozumień na szczeblu regionalnym. Na zamówienie Wydziału Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Muzeum Papiernictwa opracowało i wykonało krótką serię wyjątkowo ciekawego upominku promocyjnego, przeznaczonego zwłaszcza dla rosyjskich gości wojewódzkiego samorządu.

Zapewne jeszcze niewielu mieszkańców Dolnego Śląska wie, że w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu podsygnaturą 9590-IV.C znajduje się jedyny oryginalny, bezcenny w skali światowej egzemplarz najstarszej mapy Rosji. Dzieło powstało w 1562 r. – wyrytował je Nicolas Reinolds, a wydał w Londynie Clement Adams w ilości 25 egzemplarzy, z których tylko jeden zachował się do dziś i został odnaleziony we Wrocławiu w roku 1987. Reinolds wykonał mapę Rusi, Moscovii i Tartarii według wskazówek Anthony’ego Jenkinsona, podróżnika, kupca i dyplomaty króla Anglii Henryka VIII. Jenkinson podróżował po Rosji w latach 1557-72 i dotarł aż do Persji.

Za zgodą Biblioteki Uniwersyteckiej, pomniejszoną kopię tego unikatowego kartograficznego zabytku wydrukowaliśmy w Muzeum na naszym ręcznie wyczerpanym papierze i zapakowaliśmy w specjalnie wyprodukowane do tego celu drewniane pudełko z herbem Dolnego Śląska na wieku. Do mapy dołączona jest informacja w językach polskim i rosyjskim.

Dla Urzędu Marszałkowskiego przygotowaliśmy także eleganckie zestawy papeterii „prezydenckich” – na wzór tej, jaką  otrzymał prezydent Bronisław Komorowski podczas swojej ubiegłorocznej wizyty w naszym młynie papierniczym. Papeteria, wykonana z dusznickiego papieru, została również umieszczona w ozdobnym drewnianym pudełku, z informacją w językach polskim, rosyjskim, angielskim i czeskim. Jako produkt lokalny, będzie promować region, w tym oczywiście same Muzeum Papiernictwa.