Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

UNESCO – konferencja prasowa w młynie papierniczym

05.06.2024

Z inicjatywy burmistrza Dusznik-Zdroju, Przemysława Kuklisa, 4 czerwca br., na dziedzińcu naszego muzeum odbyła się konferencja prasowa dotycząca podsumowania pierwszego etapu projektu „Europejskie młyny papiernicze z epoki ręcznego czerpania papieru” oraz planów współpracy z władzami samorządowymi.

Dyrektor muzeum, Maciej Szymczyk udzielił mediom informacji o zgłoszeniu projektu przez rządy Polski, Czech, Niemiec, Hiszpanii i Włoch na krajowe listy informacyjne UNESCO, a także przedstawił plany działań zmierzających do opracowania wstępnej i właściwiej nominacji do UNESCO. Burmistrz Dusznik-Zdroju, Przemysław Kuklis, wypowiedział się na temat współpracy gminy z naszym muzeum, w celu przygotowania młyna papierniczego do przyjęcia zwiększonej liczby zwiedzających. W spotkaniu wzięli udział również: przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Adam Jaśnikowski, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Powiatu Kłodzkiego, Czesław Kręcichwost oraz wiceburmistrz Dusznik Zdroju, Maciej Schulz, którzy wyrazili aprobatę, co do naszej inicjatywy. Jesteśmy wdzięczni za okazanie nam ogromnego wsparcia na naszej drodze do UNESCO.
 

Zgłoszenie projektu „Europejskie młyny papiernicze z epoki ręcznego czerpania papieru” na krajowe listy informacyjne UNESCO

W maju 2024 r. na listach informacyjnych Polski, Czech, Niemiec, Hiszpanii i Włoch, prowadzonych przez Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, został zamieszczony nowy wpis dotyczący projektu pt. European Paper Mills (from the era of hand-made paper). Oznacza to, że w/w kraje będą w najbliższych latach wspólnie dążyły do wpisania sześciu historycznych papierni na listę światowego dziedzictwa materialnego UNESCO.

Wspólne zgłoszenie projektu przez w/w kraje na listy informacyjne UNESCO jest znaczącym sukcesem Muzeum Papiernictwa, w którym opracowano koncepcję wpisu. To również niebagatelne osiągnięcie Polski, gdyż cały międzynarodowy projekt będzie koordynowany przez nasz kraj.

Projekt obejmuje grupę europejskich młynów papierniczych z epoki ręcznego czerpania papieru o unikatowych walorach historycznych i architektonicznych. Są to papiernie w: Dusznikach-Zdroju (Polska), Velkych Losinach (Republika Czeska), Capellades (Hiszpania), Pescii (Włochy) oraz Homburgu i Niederzwönitz (Niemcy).

Plany działań zmierzających do opracowania nominacji wstępnej i nominacji właściwej

28 maja br. w Departamencie Ochrony Zabytków MKiDN odbyła się narada w sprawie prac nad przygotowaniem dokumentacji dotyczącej zgłoszenia historycznych młynów papierniczych z Polski, Czech, Niemiec, Hiszpanii i Włoch na listę UNESCO. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Departamentu Ochrony Zabytków pod kierunkiem wicedyrektora Jakuba Wiśniewskiego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, ICOMOS Polska oraz Muzeum Papiernictwa.

Potwierdzono, że prace będą koordynowane przez Polskę. Eksperci działający pod kierownictwem prof. Bogusława Szmygina będą przygotowywać nominację. Muzeum Papiernictwa pod kierunkiem dyr. Macieja Szymczyka będzie koordynowało współpracę z pozostałymi młynami papierniczymi z Velkich Losin, Homburga, Niederzwönitz, Capellades i Pescii. Do września 2025 r. powstanie nominacja wstępna (II etap prac), która zostanie przedłożona komitetowi UNESCO do zaopiniowania, a do 2028 r. nominacja właściwa (III etap prac).

Plany współpracy władz samorządowych z Muzeum Papiernictwa

Jednym z efektów wpisu papierni w Dusznikach-Zdroju na listę UNESCO będzie wzrost zainteresowania turystów zabytkowym obiektem, ale również Dusznikami-Zdrojem, Ziemią Kłodzką i Dolnym Śląskiem. W celu obsługi wzmożonego ruchu turystycznego istnieje konieczność przygotowania przy papierni odpowiedniego parkingu oraz utworzenia nowego centrum obsługi turystów, do czego niezbędna będzie zgodna współpraca władz samorządowych Dusznik-Zdroju, powiatu kłodzkiego i województwa dolnośląskiego. To również doskonała okazja do uporządkowania obszaru leżącego na wschód od ul. Sprzymierzonych.