To już XIII Święto Papieru!

28.07.2013

27 i 28 lipca odbyło się trzynaste Święto Papieru. Impreza stała się jednym z najważniejszych wydarzeń wakacyjnych na ziemi kłodzkiej, oczekiwanym przez wielu turystów. Po raz trzeci koordynatorem imprezy była Agata Daniel. Podobnie jak w ubiegłych latach, Święto pomógł nam poprowadzić Wojciech Heliński.

Celem festynu od lat jest popularyzowanie wiedzy o papierze, jego historii oraz znaczeniu we współczesnym świecie (a trudno sobie wyobrazić zwykły dzień bez papieru). Podczas imprezy popularyzujemy również dusznicki młyn papierniczy, który jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce.

XIII edycja obfitowała w akcenty japońskie, dlatego nazwano ją „japońską trzynastką”. W sobotę wybitny artysta Yasu Suzuka przedstawił warsztat „Reinkarnacja koszuli – koszuli nirwana”, otworzyliśmy Jego wystawę „Mandala wiatru” oraz wysłuchaliśmy gry absolwentki japonistyki – Katarzyny Karpowicz – na japońskim instrumencie KOTO. Można było wykonać laleczkę KOKESHI oraz zabarwić arkusz metodą SHIBORI.

Minione Święto Papieru okazało się bardzo gorące – żar lejący się z nieba dopiekł zwiedzającym, artystom, wystawcom oraz pracownikom muzeum. Wzajemna życzliwość oraz ogromne zainteresowanie atrakcjami okazały się pomocne w przezwyciężaniu  niedogodności. Oprócz warsztatów przygotowanych przez artystów i muzealników, na zwiedzających czekało aż 60 twórców regionalnych pamiątek.

Marszałka Rafała Jurkowlańca – honorowego patrona Święta – reprezentował Julian Golak, który oprócz marszałkowskich pozdrowień przywiózł ministerialne odznaczenia dla kierownictwa muzeum. Gości festynu powitał również Starosta Kłodzki Maciej Awiżeń oraz Burmistrz Dusznik-Zdroju Andrzej Rymarczyk.

Impreza mogła zostać zorganizowana na tak wysokim poziomie dzięki pozyskanym dofinansowaniom: z budżetu Województwa Dolnośląskiego, Powiatu Kłodzkiego i Gminy Duszniki-Zdrój. Sponsorem branżowym była firma Mondi Świecie S.A., a fundatorami upominków dla zwiedzających Galeria Twierdza Kłodzko, Supermarket E-Leclerc z Kłodzka, Hurtownia Apak z Dusznik-Zdroju. Pomocy udzielił nam również Miejski Ośrodek Kultury w Dusznikach Zzdroju oraz Miejski Zespół Szkół w Dusznikach-Zdroju – DZIĘKUJEMY!!!

Święto Papieru staje się dużym wydarzeniem medialnym. Na imprezę zapraszały media ogólnopolskie, regionalne i lokalne, a relacje „na żywo” były przekazywane w Radiu Wrocław i TVP INFO. Najważniejsze jednak, że impreza spotkała się z uznaniem turystów – w XIII edycji uczestniczyło blisko 8 tys. osób, które przy okazji zwiedziły Muzeum Papiernictwa.

Maciej Szymczyk

Dyrektor Muzeum Papiernictwa