Tajemnice codzienności Dusznik Zdroju czyli Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Papiernictwa
Tajemnice codzienności Dusznik Zdroju pod takim hasłem odbyła się w Muzeum Papiernictwa prelekcja Ryszarda Grzelakowskiego – prezesa Towarzystwa Miłośników Dusznik Zdroju, znawcy i entuzjasty dziejów miasta. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.
Idea prezentacji dziedzictwa, które na co dzień nie jest udostępniane turystom, zrodziła się w połowie lat 80. XX w. we Francji. To właśnie z inicjatywy tego kraju w 1991 r. Rada Europy ustanowiła Europejskie Dni Dziedzictwa. W Polsce po raz pierwszy przedsięwzięcie zorganizowano w 1993 r. Obecnie imprezy pod znakiem Europejskich Dni Dziedzictwa odbywają się w ponad 40 krajach w Europie oraz m.in. w Turcji i Gruzji.
Muzeum Papiernictwa od wielu lat włącza się w realizację przedsięwzięć w ramach EDD. W 2012 roku postanowiliśmy odkryć przed zwiedzającymi tajemnice codzienności Dusznik Zdroju za pośrednictwem Ryszarda Grzelakowskiego. Prelegent przedstawił licznie przybyłym miłośnikom historii Dusznik niezwykłą historię księdza Alfreda Becka – ostatniego niemieckiego proboszcza dusznickiej parafii p.w. św. Piotra i Pawła, przybliżył liczne wątki przedwojennych dziejów miasta oraz zaprezentował archiwalne zdjęcia miasta. Po prelekcji uczestnicy EDD obejrzeli polichromię i wysłuchali opowieści o biblijnej scenie Józefa i żony Putyfara, zwiedzili muzeum oraz samodzielnie wykonali papier ręcznie czerpany.
Na kolejne odkrycie jeszcze nieodkrytych tajemnic zapraszamy za rok!