Noc Muzeów w młynie papierniczym
Za nami wyjątkowa bo.. Szklana noc w Muzeum Papiernictwa. Goście jak zawsze tłumnie odwiedzili nasz młyn papierniczy. Czekało tu na nich sporo wrażeń.
Co ciekawego działo się u nas w tym roku? Przede wszystkim nasi goście mogli zapoznać się z prezentowaną w muzeum wystawą pt. Szkło artystyczne, malarstwo. Twórczość Konstantego Zielińskiego. Autor eksponowanych na wystawie przepięknych unikatowych szkieł – kolorowych, grawerowanych, o nietypowych kształtach inspirowanych morskimi formami – dokonał prezentacji ekspozycji, a następnie pokazywał jak wygląda proces grawerowania szkła. Nasi zwiedzający byli zafascynowani precyzją z jaką pan Konstanty graweruje na szklankach… postać św. Piotra z kluczem. Szklanki, jako że św. Piotr jest symbolem dusznickiej papierni, miały być prezentem dla muzeum. Były one jednak tak piękne, że postanowiliśmy puścić je dalej w świat i wśród naszych gości rozlosowaliśmy 30 takich maleńkich dzieł sztuki.
Ponadto dyrektor muzeum Maciej Szymczyk oraz kustosz Karolina Dyjas przeprowadzili kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji Z papierem przez dwa tysiąclecia. Zwiedzający poznali mnóstwo ciekawostek o tym jak dawniej wyglądała produkcja papieru, jak bardzo majętnymi ludźmi byli duszniccy papiernicy, a także na jakim etapie są przygotowania do wpisu dusznickiego młyna na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na zabytkowej hali produkcyjnej mieli również okazję zobaczyć na własne oczy jak zgodnie ze średniowieczną techniką powstaje ręcznie czerpany papier.
Dla naszych najmłodszych odwiedzających zorganizowaliśmy warsztaty, podczas których uczyli się malować akwarelami – były one ściśle związane z wystawą Konstantego Zielińskiego – najpierw nasi młodzi artyści zwiedzili wystawę, a następnie na podstawie swoich wrażeń, odczuć i zebranych przemyśleń tworzyli swoje malarskie arcydzieła.
Do zobaczenia za rok na kolejnej Nocy Muzeów!