Rogożyna – nieznane włókno
O tym jak szeroki wachlarz zastosowań posiada rogożyna, czyli po prostu pałka wodna, mogliśmy się przekonać podczas arcyciekawej prelekcji Marty Waluś. Spotkanie odbyło się w piątek, 28 kwietnia, o godzinie 17:00 w siedzibie muzeum.
Marta Waluś, pochodzi z Bielska-Białej. Ukończyła pierwszy stopień studiów na kierunku architektura wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Aktualnie kontynuuje studia magisterskie na wydziale wzornictwa, w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Interesuje się designem sensualnym, tworzy projekty, które mają potencjał synestetyczny, czyli oddziałowujący na wiele zmysłów. W zeszłym roku rozpoczęła nową ścieżką projektową – badania i eksperymenty z biomateriałami, których wynikiem jest m.in. seria próbek materiałowych powstała na bazie surowca jakim jest rogożyna. Projekt miał na celu eksplorację tego biomateriału roślinnego. Duża zawartość celulozy oraz jej włóknisty charakter dały pole do analizy rośliny pod kątem papierniczym. W swych próbach artystka zainspirowała się tradycją wytwarzania japońskiego papieru czerpanego washi. Obróbka materiału bazowała na prymitywnych metodach jak np. gotowanie, miksowanie. Kolejny etap stanowiło czerpanie. Eksperymentowała z różnymi częściami rośliny – łodygą, trzonem i liśćmi. Dodatkowo testowała spoiwa. Poszerzyła również swoje próby o produkcję filcu na mokro. Uzyskała zbiór próbek biomateriałów na bazie poszczególnych części rogożyny.
Podczas prelekcji, Marta Waluś opowiedziała gościom o kilku przykładach dotyczących rozwijania się dziedziny biomateriałów w projektowaniu, poruszyła temat samej rośliny jaką jest pałka szerokolistna, przechodząc następnie przez proces projektowy i omawiając rezultaty swoich eksperymentów i prób materiałowych. Mogliśmy również na własne oczy zobaczyć jak z rogożyny powstają unikatowe arkusze papieru.