Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Relacja z XIV Święta Papieru

27.07.2014

We współczesnym świecie trudno wyobrazić sobie wiele codziennych czynności bez papieru. Wykorzystujemy go do pisania, drukowania, pakowania, płacenia, w celach higienicznych. Zasługuje on zatem na swoje święto.

Idea organizowania Świąt Papieru narodziła się u progu XXI wieku, a w pierwszej edycji w 2001 r. uczestniczyło zaledwie kilkaset osób. Kolejne lata owocowały w nowe atrakcje, a liczba uczestników imprezy stale wzrastała. W miniony weekend, w czternastym Świecie wzięło udział już blisko 10 tys. turystów, którzy obejrzeli historyczny młyn papierniczy i prezentowane w nim ekspozycje, oraz skorzystali z licznych atrakcji przygotowanych przez pracowników Muzeum Papiernictwa wraz z koordynatorem imprezy – Agatą Daniel.

Na gości czekały warsztaty prezentujące dawne techniki wyrobu i zdobienia papierów oraz liczne stoiska artystów i rzemieślników wytwarzających z papieru prawdziwe dzieła sztuki. Ponadto na dziedzińcu muzealnym ponad 60 producentów pamiątek z papieru, tkanin, drewna, gliny, szkła oraz innych tworzyw prezentowało i sprzedawało swoje wyroby. Dużym powodzeniem cieszyło się stoisko sitodruku Dawida Hadara z Izraela, na którym powstawały nadruki na koszulkach.

Ogromną atrakcją imprezy były konkursy. Pierwszy z nich, o nagrodę Prezesa Mondi Świecie S.A. (największy polski producent papieru), adresowany był do rodzin i wymagał dużej sprawności, a nawet siły. Dzieci rzucały rolką papieru do celu a rodzice podnosili papierową sztangę i rzucali na odległość kulą z gazety. W drugim konkursie – o nagrodę dyrektora Muzeum Papiernictwa – zmierzyły się osoby posiadające dużą wiedzę o młynie papierniczym, Dusznikach i ziemi kłodzkiej. Twórcy pamiątek konkurowali o nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego – tu oceniano oryginalność pamiątek i ich związek z Dolnym Śląskiem. Ponadto dzieci poznawały zakątki papierni w konkursie zatytułowanym „W poszukiwaniu papieru”.

Wydarzeniem artystycznym imprezy była wystawa Poszukiwania – rozmowy z liśćmi autorstwa Joanny Stokowskiej. Artystka tworzy swe prace ze specjalnie spreparowanych liści, które po sklejeniu i wyschnięciu tworzą przepiękne obrazy.

W sobotni wieczór na muzealnym dziedzińcu odbył się koncert zespołu Dom o zielonych progach, który zadowolił licznych miłośników poezji śpiewanej i piosenki turystycznej.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem mediów: na dziedzińcu muzealnym naliczyliśmy 5 ekip z różnych stacji telewizyjnych i radiowych oraz przedstawicieli licznych pism i portali internetowych. Odwiedziło nas również wielu znamienitych gości, a wśród nich Pani Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak, przedstawiciel Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego Zbigniew Szczygieł, wicedyrektor Wydziału Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Jacek Zajączkowski, wicestarosta kłodzki Krzysztof Baldy i burmistrz Dusznik-Zdroju Andrzej Rymarczyk. Stowarzyszenie Papierników Polskich reprezentował Leszek Goetzendorf-Grabowski. Wśród nas była również Anna Stefaniszyn – organizatorka pierwszych Świąt Papieru.

Maciej Szymczyk

Dyrektor Muzeum Papiernictwa