Młyn, co zboża nie miele…

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Rada Muzeum Papiernictwa na lata 2024-2028

07.08.2024

26 lipca br. odbyło się pierwsze posiedzenie nowej Rady Muzeum Papiernictwa, powołanej przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego na lata 2024-2028.

Ustawowym zadaniem tego gremium jest sprawowanie nadzoru nad wypełnianiem przez muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa oraz ocenianie działalność muzeum i opiniowanie rocznego planu działalności.

W czasie posiedzenia dyr. muzeum, Maciej Szymczyk złożył sprawozdanie z działalności muzeum w 2023 roku oraz przedstawił plany przedsięwzięć na 2024 rok. Następnie wicedyrektor, Joanna Seredyńska zaprezentowała plany inwestycyjne instytucji na najbliższe lata. O sytuacji finansowej muzeum poinformowała główna księgowa, Beata Żukowska.

Członkowie Rady wysoko ocenili działalność instytucji w ubiegłym roku oraz zamierzenia (już częściowo zrealizowane) na bieżący rok. W dyskusji szczególnie dużo miejsca poświęcono prowadzonemu przez muzeum projektowi zgłoszenia na listę UNESCO najcenniejszych europejskich młynów papierniczych, zorganizowanemu przez instytucję wojewódzkiemu konkursowi na najciekawsze wydarzenia muzealne oraz uruchomionemu w 2023 r. portalowi internetowemu papiernie.pl.

Przewodniczący Rady:

Tomasz Katewicz – prezes firmy papierniczej Mondi Świecie S.A., prezes Stowarzyszenia Papierników Polskich.

Wiceprzewodnicząca Rady:

dr hab. Magdalena Soboń – profesor ASP w Łodzi, dyrektor Instytutu Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz, szefowa pracowni papieru, jedna z czołowych polskich artystek sztuki papieru.

Członkowie Rady:

Michał Duda – dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Daniel Gibski – Wojewódzki Konserwator Zabytków.

dr inż. Katarzyna Godlewska – dyrektor Biura Stowarzyszenia Papierników Polskich.

dr Grzegorz Grajewski – kierownik Dolnośląskiego Oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Izabela Kurc-Kuriata – wicedyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji UMWD.

Adam Jaśnikowski – radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego reprezentujący powiat kłodzki.

Przemysław Kuklis – burmistrz Dusznik-Zdroju.

dr. hab. Konrad Olejnik – prof. Politechniki Łódzkiej, dyrektor Centrum Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej, red. nacz. miesięcznika Przegląd Papierniczy, wiceprezes Stowarzyszenia Papierników Polskich.

Paweł Rędzikowski – dyrektor Papierni w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.

dr hab. Małgorzata Ruchniewicz – prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, pracownik Instytutu Historycznego, specjalistka w zakresie historii Śląska.