Q-bis-tyczne obrazy w Muzeum Papiernictwa

16.10.2015

„Nowy q-bis-m, czyli pikselandia” to kolejna wystawa zrealizowana dzięki wieloletniej współpracy Muzeum Papiernictwa z prof. Jerzym Olkiem. Tym razem artysta zaprosił do udziału pracowników oraz studentów Wydziału Grafiki SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego we Wrocławiu.

Na zwiedzających czeka wizualna przygoda. Wykonane w wielu technikach prace (fotografia, grafika warsztatowa, grafika cyfrowa, fotomontaż, collage, malarstwo)  przedstawiają inny sposób widzenia, spostrzegania rzeczywistości. W katalogu wystawy prof. Olek wyjaśnia pochodzenie nazwy: „Przez dłuższy czas miałem przyjemność organizować problemowe wystawy w Galerii pARTer Kłodzkiego Ośrodka Kultury, na zaproszenie Bogusława Michnika – dyrektora KOK. Jedne z ciekawszych miały tytuły Q-bis-m (11.2003) i Pikselandia (11.2006). Te i podobne tematy realizowali studenci w szkołach, w których uczyłem. Po latach powstała koncepcja połączenia obydwu zakresów problemowych i zrobienia wystawy Nowy q-bis-m, czyli pikselandia. Prezentacja prac stała się możliwa dzięki gościnności Muzeum Papiernictwa w Dusznikach.”

Wernisaż wystawy odbył się w czwartek 15 października. W programie znalazły się krótka prelekcja prof. Jerzego Olka dotycząca wystawy, akcja rysunkowa oraz prezentacja filmu o powstawaniu słynnego dzieła Pabla Picassa”Guernica”. Ekspozycja dostępna do 22 listopada 2015 r. Ze strony Muzeum organizację wystawy prowadziła Dorota Zielińska-Pytlowany.