Przewodnicy PTTK w Muzeum Papiernictwa

08.04.2014

7 kwietnia 2014 r., na zaproszenie dyrektora muzeum Macieja Szymczyka do młyna papierniczego przybyli przewodnicy sudeccy. Goście wysłuchali prelekcji na temat dusznickiej papierni oraz działającego w niej muzeum. Poznali szczegóły dotyczące starań kierownictwa instytucji o wpisanie obiektu na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego UNESCO oraz uzyskali informacje na temat realizowanego przez muzeum projektu „Renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego budynku suszarni oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe kompleksu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju wraz z konserwacją i digitalizacją zbiorów”, w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014. Następnie dyrektor przedstawił przewodnikom harmonogram przedsięwzięć kulturalnych i turystycznych zaplanowanych na 2014 r. Część teoretyczna spotkania zakończyła się wymianą opinii na temat organizacji zwiedzania muzeum przez grupy oprowadzane przez przewodników.

Na koniec spotkania dyr. Szymczyk przeprowadził krótkie szkolenie polegające na oprowadzeniu po muzealnych ekspozycjach, zwracając szczególną uwagę na najciekawsze eksponaty. Były wśród nich: polichromia, arkusze ze znakami wodnymi, zabytkowe urządzenia laboratoryjne (m.in. do badania wytrzymałości papieru banknotowego), modele maszyn papierniczych oraz maszyna do produkcji kopert.