Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Przestrzeń relacji – nowa wystawa sztuki papieru

14.07.2023

W pierwszy dzień Święta Papieru (22.07.), o godz. 11:00, jak co roku, mamy przyjemność otworzyć nową wystawę w naszej Galerii sztuki papieru. Tym razem ekspozycja prezentować będzie twórczość studentów i absolwentów Pracowni Papieru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Wystawa powstaje we współpracy dr hab. Magdy Soboń, prof. uczelni, kierownika pracowni papieru. 


Przestrzeń relacji

Budynek ASP w Łodzi przy ul. Wojska Polskiego 121, sala 129 – Pracownia Papieru, która od ponad 20 lat jest miejscem eksperymentów i poszukiwań artystycznego wyrazu w szeroko rozumianym medium, jakim jest papier.

Nasz warsztat jest oparty o tradycję i znajomość technik czerpanego papieru.

Jedna ze ścian pracowni jest przeszklona, co otwiera pomieszczenie na zewnętrzną przestrzeń. Mamy piękny widok na rytmicznie rozmieszczone wzdłuż ulicy drzewa, a wieczorami na niezapomniane zachody słońca. Obserwowane impresje uczą nas pokory wobec natury, a światło wpadające do pracowni pozwala zrozumieć, że i my jesteśmy jej częścią.

Pracownia Papieru to nie tylko pomieszczenie, to przede wszystkim relacje. Moje doświadczanie związane ze studiowaniem w Pracowni Papieru prowadzonej przez prof. Ewę Latkowską-Żychską, to relacja zbudowana na zasadach mistrz – uczeń, ale z dużą dozą tolerancji, zrozumienia i poszanowania wolności. Profesor Ewa Latkowska ma dar skupiania wokół siebie studentów i łatwość nawiązywania bliskich kontaktów. Te cechy Pani Profesor wpłynęły na atmosferę, jaka panowała w pracowni, odsuwając tym samym na dalszy plan problemy związane z budowaniem programu, który wtedy – w latach 90. – nie mieścił się w strukturach uczelni. W początkowym okresie działalności pracowni, ale również obecnie, zapisują się do nas studenci szukający swojej drogi twórczej, cierpliwie pokonujący trudności, jakie niesie za sobą wprawne posługiwanie się warsztatem.

Kształcenie w pracowni odbywa się na zasadzie niemal czeladniczego wprowadzania studentów w coraz to wyższe kręgi wtajemniczenia, a ćwiczenia są konstruowane tak, by niepostrzeżenie wzbogacać umiejętności warsztatowe młodych adeptów sztuki. W moim przekonaniu jest to jedyna droga, ponieważ edukacja powinna opierać się na zrozumieniu potencjału medium, jakim w naszym przypadku jest papier.

Medium to sprawdza się w dydaktyce i z zainteresowaniem spoglądają na nie nie tylko studenci, ale także odwiedzający przestrzenie wystawiennicze, gdzie są prezentowane prace z papieru. Papier jako medium sztuki, a co za tym idzie – i nasza pracownia, jest bardzo popularny wśród studentów zagranicznych przyjeżdżających w ramach programu Erasmus. Jest to coś niespotykanego w programach dydaktycznych innych szkół, również za granicą.

Prezentowana w Muzeum Papiernictwa wystawa jest połączeniem wczesnych założeń programowych z wciąż rosnącą ciekawością wobec papierowej materii i jej potencjału w sygnalizowaniu problemów współczesnego świata: ekologii i przetwarzaniu surowców. Na wystawie zobaczymy wybrane prace studentów i dyplomantów studiów licencjackich i magisterskich, zrealizowane w ostatnich latach pod kierunkiem prof. Ewy Latkowskiej-Żychskiej i moim – dr hab. Magdaleny Soboń, prof. uczelni.

Obecnie papier czerpany znajduje nowe możliwości interpretacyjne i nowe drogi rozwoju. Prawdą też jest, jeśli spojrzymy na obecne praktyki, że papier, będący od zawsze nośnikiem informacji, w rękach młodych artystów staje się przekaźnikiem treści ważnych i istotnych dla naszych czasów.

 

dr hab. Magdalena Soboń, prof. uczelni

Kierownik Pracowni Papieru

Kurator wystawy