Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Popołudnie z japońskim papiernictwem

15.07.2023

W ubiegłym roku, do zbiorów Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju trafił oryginalny kompletny warsztat papierniczy, pochodzący z japońskiej miejscowości Echizen. Muzeum otrzymało w darze urządzenia do wytwarzania papieru, ołtarz z figurką bogini papieru Kawakami Gozen oraz obszerną kolekcję tradycyjnych arkuszy washi.

Warsztat papierniczy trafił do zbiorów muzeum dzięki Joannie Kokoć, kierowniczce Pracowni Konserwacji Zabytków Etnograficznych Muzeum Narodowego w Poznaniu, jednej z najwybitniejszych w Polsce znawczyń japońskiego papiernictwa.

Joanna Kokoć od lat współpracuje z Katsuhiro Hata, mieszkającym w Echizen fotografem, dziennikarzem, podróżnikiem. To dzięki jego wsparciu możliwe było sprowadzenie do Polski historycznego japońskiego warsztatu; podjął on współpracę z papierniczą rodziną Yamaguchi oraz z Żyjącym Skarbem Narodowym – Panem Ichibei Iwano i Stowarzyszeniem Papierników z miejscowości Echizen. Dzięki jego staraniom właściciele warsztatu papierniczego wyrazili zgodę na bezpłatne przekazanie wszystkich urządzeń do Muzeum Papiernictwa.

Katsuhiro Hata wraz z Joanną Kokoć przybyli 14 lipca do Muzeum Papiernictwa, a ich wizyta stała się okazją do zorganizowania „Popołudnia z japońskim papiernictwem”. Podczas uroczystości japoński gość wygłosił prelekcję o papierniczych tradycjach w Echizen – na czym polega japońska sztuka wytwarzania wysokiej jakości papieru, jakie surowce są wykorzystywane w tym procesie oraz jak wygląda życie w papierniach i papierniczych wioskach japońskich.

Kluczowym punktem popołudnia było wręczenie Joannie Kokoć Odznaki Honorowej Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, nadanej przez Sejmik Województwa w podzięce za wzbogacenie dolnośląskich zbiorów muzealnych o japoński warsztat papierniczy. Z kolei Katsuhiro Hata otrzymał tytuł Honorowego Kustosza Muzeum Papiernictwa. W imieniu Sejmiku, Odznakę Joannie Kokoć wręczył wicemarszałek Grzegorz Macko, a dyplom Honorowego Kustosza dyr. Maciej Szymczyk wraz z wicemarszałkiem.

Międzynarodowy projekt upowszechniania japońskiej sztuki papierniczej w Polsce, który realizuje Muzeum Papiernictwa wspólnie z Joanną Kokoć oraz Katsuhiro Hatą, jest niezwykle pożyteczny z punktu widzenia dalszego zbliżania społeczeństw polskiego i japońskiego. Jest podstawą długofalowej współpracy miedzy dolnośląskim muzeum, a papierniczą społecznością w miejscowości Echizen. Wzmacnia również tradycyjne dobre relacje pomiędzy Polska i dolnym Śląskiem, a Japonią.