Pomogą nam Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska
Przedstawiamy nasz projekt pn. „Rewitalizacja przestrzeni zabytkowego Młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju”, który będzie realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027
Priorytet FEDS.05 Fundusze Europejskie na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego na Dolnym Śląsku
Działanie FEDS.05.02 Kultura i turystyka
Beneficjent:
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Ul. Kłodzka 42, 57-340 Duszniki-Zdrój
Tel. 74 86 27 400
Okres realizacji Projektu: maj 2023 – grudzień 2027
Opis projektu:
Muzeum Papiernictwa prowadzi działalność w historycznej papierni. Kompleks zabytkowych obiektów składa się z młyna (powstałego przed 1562 r.), suszarni (wzniesionej ok. 1742 r.) i tzw. pawilonu wejściowego (pochodzącego prawdopodobnie z XVIII w). Obiekt od 1956 r. figuruje w rejestrze zabytków, a od 2011 r. dzięki statusowi Pomnika Historii należy do najważniejszych obiektów kultury w regionie.
Zabytek o tak cennej wartości wymaga podejmowania spójnych i systematycznych działań służących zachowaniu, trwałości i upowszechnia dziedzictwa narodowego, czemu podporządkowane zostały priorytetowe założenia projektu „Rewitalizacja przestrzeni zabytkowego Młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju”.
Przedmiotowa rewitalizacja obejmuje renowację przestrzeni historycznej z uwzględnieniem systemowej ochrony obiektu i przechowywanych w nim historycznych zbiorów, kompleksową modernizację ekspozycji wystawienniczej zarówno na płaszczyźnie rzeczowej, merytorycznej, jak i atrakcyjnego i dostępnego sposobu przekazu, budowę pawilonu czerpalni dla pozyskania dodatkowej przestrzeni edukacyjnej i działalności społecznej. Projekt uwzględnia elementy zielonej transformacji oraz dostosowanie obiektu do osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie dostępności architektonicznej oraz informacyjno-komunikacyjnej.
Dopełnieniem inwestycji będzie kreacja nowej, atrakcyjnej oferty kulturalnej i edukacyjnej, współpraca z organizacjami pozarządowymi i podmiotami reprezentującymi sektor społeczny i kreatywny, wzrost kompetencji kadr kultury oraz optymalizacja wykorzystania potencjału zabytkowego obiektu kultury i wszelkich jego walorów.
Zakres projektu obejmuje w szczególności:
– prace konserwatorskie i roboty budowlane: przebudowa i remont budynku Młyna papierniczego umożliwiająca renowację zabytkowej przestrzeni i stworzenie nowej aranżacji wystaw wraz z udogodnieniami w zakresie dostępności architektonicznej oraz informacyjno-komunikacyjnej, budowa pawilonu czerpalni zewnętrznej dla uzyskania dodatkowej przestrzeni do edukacji i działalności społecznej oraz reorganizacji ruchu turystycznego, montaż instalacji paneli fotowoltaicznych na południowej połaci dachu pawilonu pomocniczego oraz wymianę istniejącego źródła ciepła na układ hybrydowy – jako elementy zielonej transformacji, budowa platformy windowej zewnętrznej w zespole Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju – dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami;
– dostawę i montaż wyposażenia ekspozycyjnego i edukacyjnego wraz aranżacją wystaw z wykorzystaniem technologii VR – wyposażenie niezbędne do prowadzenia działalności wystawienniczej i edukacyjnej oraz transformacji cyfrowej;
– wprowadzenie nowych produktów kulturowych, opracowanie i wdrożenie nowych ofert, szkolenia kadr kultury.
Grupy docelowe:
Turyści, społeczność lokalna, trzeci sektor – organizacje społeczne, osoby ze szczególnymi potrzebami, rodziny z dziećmi, uczniowie.
Dzięki zaplanowanej nowej ofercie kulturalnej, udogodnieniom oraz zwiększeniu kwalifikacji kadry kultury oferta Muzeum będzie skierowana do szerszego niż dotychczas grona odbiorców.
Cele Projektu:
Projekt ma na celu m.in. rewitalizację zabytkowych przestrzeni oraz kompleksową modernizację obiektu służącą realizacji oferty kulturalno-edukacyjnej, zwiększeniu dostępności obiektu, pełnieniu nowych funkcji na rzecz lokalnej społeczności oraz uzyskaniu niższej energochłonności.
Efekty projektu:
Efektem bazowym Projektu jest zwiększenie liczby odwiedzających obiekt kultury i turystyki jakim jest Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.
Do osiągnięcia powyższego wskaźnika poprowadzi wiele rezultatów pośrednich Projektu takich jak: wzrost udziału społeczeństwa w życiu kulturalnym, podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu, wsparcie organizacji społecznych poprzez umożliwienie korzystania ze zmodernizowanej przestrzeni przez różne organizacje pożytku publicznego.
Całkowita wartość Projektu wynosi 23 630 750,00 PLN, przy czym:
- wysokość wkładu Funduszy Europejskich to 12 377 614,91 PLN
- wysokość wkładu własnego pochodzącego z Budżetu Województwa Dolnośląskiego to 11 253 135,09 PLN
Zgłaszanie nieprawidłowości:
Niniejszym informujemy, że w przypadku wystąpienia nadużyć finansowych związanych z wdrażaniem Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027, w tym konfliktu interesów lub korupcji, istnieje możliwość zgłoszenia przedmiotowych nieprawidłowości do Instytucji Zarządzającej z wykorzystaniem następujących możliwych ścieżek komunikacji:
– za pomocą anonimowego formularza kontaktowego dostępnego na stronie internetowej Programu pod adresem:
https://www.funduszeuedolnoslaskie.pl/strona/6300-zglos-naduzycie ;
– pocztą na adres:
URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO
Departament Funduszy Europejskich
Mazowiecka 17
50-412 Wrocław
Informujemy także, że w przypadku podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta/Partnera/ Podmiotu upoważnionego do ponoszenia wydatków z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. oraz Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej z dnia 26 października 2012 r., istnieje możliwość pisemnego zgłaszania do Instytucji Zarządzającej przedmiotowych niezgodności drogą pocztową na adres:
URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO
Departament Funduszy Europejskich
- Mazowiecka 17
50-412 Wrocław
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie