Pieniądze zastępcze ziemi kłodzkiej – prelekcja dr Mariusza Kiecy
Dr Mariusz Kieca, z wykształcenia matematyk, z zamiłowania kolekcjoner pamiątek numizmatycznych z ziemi kłodzkiej, 29 listopada, o godz. 17:00 wygłosił w muzeum prelekcję pt. Pieniądze zastępcze ziemi kłodzkiej. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się jak lokalne społeczności radziły sobie w czasach kryzysów tworząc własne formy środków płatniczych. Mogliśmy również zobaczyć przykłady bonów i monet zastępczych poznając ich rolę w życiu codziennym mieszkańców.
W okresach destabilizacji systemu bankowego i zakłóceń obiegu pieniądza centralnego, na całym świecie wydawano tzw. pieniądze zastępcze. W Europie pojawiły się one w XVI wieku w postaci monet, a następnie bonów, którymi płacono w oblężonych miastach i twierdzach. W okresie I wojny światowej w dużych ilościach pieniądze te wydawane były między innymi w Austrii, Belgii Rosji czy Francji, a w latach 1914-1924 często występowały na terenie Niemiec, czyli również na ziemi kłodzkiej.
Emitowały je samorządy powiatów i gmin, kasy oszczędnościowe, banki, koleje, poczty, miejskie elektrownie i gazownie, ale także huty, sklepy, restauracje, browary, organizacje i stowarzyszenia. Charakteryzowały się niewielką siłą nabywczą, małym obszarem obiegu i funkcjonowały na rynku zazwyczaj przez krótki, określony czas. Pieniądze te mogły być np. papierowe, płócienne, drewniane czy metalowe. Najczęściej spotykane były jednak formy papierowe, którym nadawano różne nazwy jak Notgeld, Notgeldschein, Notschein, Gutschein, Kriegsnotgeld, Kriegsgeld, Sparmarke czy Geldschein.
Po II wojnie światowej pieniądz zastępczy pojawiał się także na ziemi kłodzkiej, ale zazwyczaj był już emitowany przez same władze komunistycznej Polski lub państwo podziemne.
Serdecznie dziękujemy panu Mariuszowi Kiecy za ciekawą prezentację, a także wszystkim gościom za przybycie i wysłuchanie prelekcji.