Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 105 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Betonowy koncert

28.07.2020

Instrument waży ponad 400 kg. Wykonany został z wysokiej klasy betonu GRC. Posiada inteligentny system zdalnego zarządzania i może być zasilany solarnie. 1 sierpnia na elektronicznym fortepianie Cadenza zagrał Sławomir Krysa. Koncert odbył się na muzealnym dziedzińcu. 

Recital wpisywał się w cykl outdoorowych koncertów pianistycznych, promujących Duszniki-Zdrój i 75. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Brzmienie betonowego instrumentu można było usłyszeć podczas lipcowych koncertów Jeremiego Łukanusa m.in. na dusznickim torze wrotkarskim czy na górnej stacji wyciągu narciarskiego w Zieleńcu.

W sierpniowy sobotni poranek do klawiatury tego wyjątkowego fortepianu zasiadł pochodzący z Dusznik młody pianista Sławomir Krysa. W jego wykonaniu usłyszeliśmy utwory Fryderyka Chopina, który jako 16-letni młodzieniec najprawdopodobniej dusznicki młyn papierniczy odwiedził. 

Do końca sierpnia fortepian będzie stał w dusznickim Parku Zdrojowym. Można na nim sprawdzić swoje umiejętności na mur beton :).