Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Papiery wzorzyste tematem Międzynarodowej Konferencji w Lipsku

22.02.2014

W dniach 21, 22. lutego br. w siedzibie Biblioteki Narodowej  w Lipsku odbyło się kolejne, dziesiąte spotkanie międzynarodowego, interdyscyplinarnego forum dyskusyjnego, służącego wymianie poglądów i informacji nt. papierów wzorzystych. Spotkania, zainicjowane w 2004 r. przez dr Friedera Schmidta, kierującego działem papierów historycznych (Kultur- und Papierhistorische Sammlungen), organizowane są pod patronatem lipskiej Niemieckiej Biblioteki Narodowej (dawniej Deutsche Bibliothek). W forum uczestniczą osoby prywatne i przedstawiciele instytucji, których obszarem zainteresowania są papiery wzorzyste. Są to wytwórcy papierów wzorzystych, artyści, naukowcy, restauratorzy i konserwatorzy, kustosze i kolekcjonerzy. Wymiana poglądów i doświadczeń uczestników forum pozwoli w dalszej perspektywie stworzyć bazę, a także sieć multimedialną, obejmującą różne dziedziny działań związanych z papierami dekoracyjnymi.

W tegorocznym, jubileuszowym spotkaniu, poświęconym papierom wzorzystym z okresu 1850 – 1914, wzięło udział 39 uczestników, w tym przybyłych z Austrii, Holandii, Norwegii, Polski i Turcji. W pierwszym dniu konferencji dyskutowano, miedzy innymi, na temat artystów z kręgu Warsztatów Wiedeńskich, tureckich papierów wzorzystych z początku XX w., artystycznych papierów dekoracyjnych ok. 1900 r. oraz na temat przemysłowej produkcji papierów wzorzystych na obszarach Cesarstwa Niemieckiego, w okresie 1870 – 1918.

W forum po raz drugi uczestniczyła Teresa Windyka, od lat zajmująca się w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju badaniem i opracowaniem naukowym muzealnej kolekcji papierów wzorzystych. Wyniki prac badawczych Teresy Windyki zostały opublikowane w ubiegłym roku w formie katalogu zbiorów. Podczas konferencji w Lipsku w dniu 21. lutego br. T. Windyka wygłosiła referat dotyczący również muzealnej kolekcji papierów wzorzystych wytworzonych przez Stefana Szczerbińskiego. Autorka referatu skupiła się tym razem na wzorzystych papierach introligatorskich, wykonanych przez S. Szczerbińskiego w latach 1909 – 1935 oraz zilustrowała na ich przykładzie przemiany stylistyczne i warsztatowe, zachodzące w/w okresie.

Drugi dzień obrad poświęcony był praktycznym dokonaniom wytwórców papierów wzorzystych i artystów, obejmujących swymi działaniami papiery dekoracyjne.

Podsumowując konferencję, jej organizatorzy zaproponowali temat przyszłorocznego spotkania – zagadnienia konserwatorskie związane z papierami wzorzystymi.