Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Papierowe 2 złote?

29.08.2016

Arcyciekawe wydarzenie w naszym muzeum: wystawa „Historyczne banknoty z kolekcji Muzeum Papiernictwa” zaprezentowała wybrane nowo zakupione banknoty z kolekcji Czesława Miłczaka, prywatnego kolekcjonera. W jej skład wchodzą banknoty wprowadzone do obiegu w okresie I wojny światowej przez niemieckie władze Generalnego Gubernatorstwa Warszawskiego, banknoty markowe i złotowe II Rzeczypospolitej oraz banknoty drukowane podczas II wojny światowej na obszarze Generalnej Guberni przez hitlerowskiego okupanta.

Banknoty stanowią spójną kolekcję, która doskonale obrazuje historię pieniądza na ziemiach polskich w I połowie XX wieku. Kolekcja umożliwia również prześledzenie zmian w technikach drukarskich zastosowanych w procesie produkcji banknotów oraz w ich zabezpieczaniu przed fałszerstwem. W przeważającej części są one znakowane nowego typu filigranami tonowymi – bieżącymi i umiejscowionymi. W skład kolekcji wchodzą wyłącznie polskie banknoty, jednakże powstałe w różnych drukarniach europejskich. Cześć  z nich wydrukowano w Anglii, Austrii, Francji, Niemczech i na Węgrzech, natomiast banknoty złotowe II Rzeczypospolitej przeważnie produkowane były w kraju (Warszawa, Kraków, Bydgoszcz).

Środki na zakup kolekcji Muzeum Papiernictwa pozyskało po raz kolejny z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach  programu operacyjnego Kolekcje Muzealne (46.000 zł), a wkład własny zapewnił Samorząd Województwa Dolnośląskiego. 

Ekspozycja była dostępna od 1 do 30 września. Patronat medialny nad nią objął tygodnik Euroregio Glacensis.


MKiDN+DS+EG