Ostatnia złotówka

27.06.2023

Nie, nie, nasze muzeum nie bankrutuje, wręcz przeciwnie. Do naszych zbiorów trafił w końcu banknot, którego nam brakowało do kompletu numizmatów kościuszkowskich. To „Bilet Skarbowy Na Ieden Złoty. Polski”

Numizmat został uroczyście przekazany dnia 26 czerwca, dyrektorowi muzeum, Maciejowi Szymczykowi przez właściciela Warszawskiego Centrum Numizmatycznego, Marka Kondrata.
Tego dnia w muzeum gościliśmy również wicedyrektora Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Bartosza Skaldawskiego, natomiast Olga Chrebor, dyrektor Wydziału Kultury UMWD, złożyła na ręce dyrektora muzeum list gratulacyjny, w którym wyraziła aprobatę dla muzealnych działań związanych z finalizacją starań o pozyskanie całej kolekcji banknotów z Insurekcji kościuszkowskiej.

Banknot, o którym mowa, został wydany 13 sierpnia 1794 r., na kartonowym papierze czerpanym w kolorze białym, o kremowym odcieniu, produkcji Fabryki Papieru w Jeziornie k. Warszawy. Wydrukowała go drukarnia Piotra Zawadzkiego w Warszawie w nakładzie 11.920 szt., z czego zachowało się jedynie kilkanaście egzemplarzy.

Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Rozbudowa zbiorów muzealnych.

Informacja o dofinasowaniu