O wolności i niepodległości – resocjalizacja osadzonych

19.11.2018

Grupa osadzonych z Zakładu Karnego w Kłodzku pod opieką wychowawców, st. szer. Mirosława Klimorowskiego oraz por. Radosława Jaworskiego, w dniach 17-18 listopada odwiedziła Muzeum Papiernictwa. Wizyta obejmowała kuratorską prezentację wystawy czasowej Waluta Niepodległej, przeprowadzoną przez jej autora Jana Bałchana oraz zwiedzanie ekspozycji stałych: Dzieje papieru i papiernictwa, Polski pieniądz papierowy

Wystawa została przygotowana w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprócz waluty okresu II Rzeczypospolitej kurator wystawy zaprezentował umundurowanie polskich żołnierzy z tamtego okresu, jak również biżuterię o charakterze patriotycznym: broszki, przypinki, bransoletki, zawieszki itp. Przedmioty te noszone przez Polaków podczas zaborów stanowią przykład manifestowania swojego przywiązanie do narodu polskiego i walki o jej niepodległość. Tę miłość do ojczyzny oraz wiarę i nadzieję w odzyskanie niepodległości wyrażały trzy symbole: krzyż, kotwica i serce.

Wystawa dofinansowana została ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska.