O papierze i dusznickiej papierni w Kaliszu

21.10.2014

Od dziewięciu już lat Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu wspólnie tamtejszym Związkiem Komunalnym Gmin „Czyste miasto, Czysta Gmina” prowadzi kampanię edukacyjną na temat ekologii, segregacji śmieci i gospodarki odpadami komunalnymi. W ramach tych działań prowadzone są różne warsztaty, konkursy oraz festyny dla szkół powiatu kaliskiego jak i szkolenia dla nauczycieli. W bieżącym roku szkolnym 2014/2015 przygotowany został projekt Czas na papier, do realizacji którego zaproszone zostało Muzeum Papiernictwa. Inauguracja projektu odbyła się w poniedziałek 27 października w siedzibie ODN w Kaliszu. Przedstawiciel dusznickiego Muzeum – Jan Bałchan – wygłosił okolicznościową prelekcje poświęconą Dziejom papieru i papiernictwa, w której przedstawił m.in. techniki ręcznego wyrobu papieru w Azji, jego wędrówkę do Europy, rozwój europejskiego papiernictwa, w tym początki wyrobu papieru w Polsce i na terenie Wielkopolski. Nie zabrakło również informacji dotyczących współczesnej produkcji papieru oraz danych obrazujących poziom odzysku, zużycia i recyklingu makulatury w naszym kraju w latach 2012-2013.