Nowa publikacja Muzeum Papiernictwa
Teresa Windyka, Papiery wzorzyste. Katalog zbiorów Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.
Wyd. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, 2012, s. 306
W 2012 roku nakładem wydawnictwa Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju ukazał się katalog muzealnego zbioru papierów wzorzystych. Publikacja jest uwieńczeniem prac badawczych nad historią papierów wzorzystych, prowadzonych przez Autorkę od połowy lat 90. XX stulecia w dusznickim Muzeum, które należy do pionierskich instytucji w kraju dokumentujących te unikalne wyroby rzemiosła introligatorskiego. Muzealna publikacja jest też pierwszym w polskiej literaturze przedmiotu naukowym opracowaniem omawianego tematu. Przedstawiona w katalogu obszerna światowa bibliografia potwierdza długą tradycję i doniosłą rolę papierów wzorzystych w procesie kształtowania książki.
W książce zilustrowano 356 różnego rodzaju papierów zdobionych rękodzielniczymi metodami, głównie przez Stefana Szczerbińskiego. Dobrym jakościowo reprodukcjom obiektów towarzyszą często jego autorskie receptury, posiadające szczególną wartość dokumentacyjną. W publikacji ujęto również prace znanych krakowskich introligatorów – Bonawentury Lenarta i Ludwika Szczurowskiego oraz papiery zdobione przed 1960 rokiem przez szwajcarskiego introligatora, Emila Kretza (1896-1960).
Poprzedzająca część katalogową rozprawa składa się z kilku podrozdziałów. Jeden z nich omawia szczegółowo zawodową działalność S. Szczerbińskiego, pozostałe poświęcone są dziejom techniki zdobienia papieru. Część katalogowa zawiera szczegółowe omówienia obiektów w aspekcie historycznym i artystyczno-estetycznym. Katalog opatrzono słownikiem terminów papierniczych. Publikacja kierowana jest do historyków papieru i historyków sztuki, księgoznawców oraz konserwatorów książek. Dzięki tłumaczeniu wstępnego tekstu na język angielski może zainteresować nie tylko polskich czytelników.
Wydanie publikacji dofinansował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Przy jej realizacji Muzeum współpracowało z jeleniogórską firma wydawniczą JaremenPress. Katalog wydrukowano w nakładzie 1000 egzemplarzy i można go nabyć w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Prowadzona jest również sprzedaż wysyłkowa.
Teresa Windyka
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju